Aromaterapia - olejki eteryczne w pigułce

AromatoterapiaChętnie korzysta z nich aromaterapia, która cieszy się coraz większą popularnością. Olejki eteryczne stają się dla wielu z nas ważnymi składnikami domowych apteczek, a w naszych biblioteczkach pojawia się coraz więcej książek na temat medycyny naturalnej oraz leczniczej mocy zapachów.

Aromaterapia może korzystnie wpływać na stan naszego zdrowia, a wiedza na temat właściwości poszczególnych zapachów sprawia, że możemy coraz skuteczniej wykorzystywać tę metodę walki z chorobami. Czym jednak są olejki eteryczne? Co powinniśmy wiedzieć, nim wybierzemy dla siebie leczniczy olejek?

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to nic innego jak mieszaniny związków chemicznych, które znajdują się w poszczególnych częściach roślin. Każda roślina to inny, wyjątkowy olejek, którego rola ma polegać np. na odstraszaniu szkodników lub na przyciąganiu owadów zapylających kwiaty. Substancje te mogą mieć również lecznicze właściwości, co uzależnione jest od składu olejków eterycznych oraz od zawartości wybranych substancji chemicznych, znajdujących się w poszczególnych częściach danej rośliny. Aromaterapia bazuje zatem nie tylko na szerokiej wiedzy na temat ludzkiego organizmu, ale i na wiedzy dotyczącej samych roślin. Wszak to z nich pozyskuje się olejek, który następnie stanie się naturalnym lekiem. Gdzie szukać takiego lekarstwa?

Jak zdobyć olejek eteryczny?

Olejki eteryczne znajdują się we wszystkich częściach roślin, zarówno w kwiatach, jak i w ich łodygach lub korze. Wiedza na temat tego, jak je zbierać, to podstawa tworzenia leczniczych nalewek, balsamów i innych preparatów, których cechą wspólną staje się leczniczy zapach. Obecnie olejek jest pozyskiwany z rośliny w trakcie procesu znanego jako destylacja z parą wodną. Zabiegowi takiemu może zostać poddana cała roślina lub jej wybrana część. W trakcie takiego zabiegu olejki eteryczne wraz z parą są odprowadzane z rośliny, a po schłodzeniu leczniczy olejek oddziela się od wody. Są jednak i takie olejki, które wydobywa się poprzez wyciskanie. Tak jest m. in. w przypadku olejków cytrusowych, które od wieków cieszą się ogromną popularnością wśród sympatyków medycyny naturalnej.

Współczesna aromaterapia - gdzie szukać olejków?

Współczesny człowiek, chcący leczyć się zapachami, nie musi zbierać leczniczych roślin ani marnować czasu na sporządzanie leczniczych olejków. Ponieważ aromaterapia staje się coraz bardziej popularna, olejki eteryczne można już kupić w wielu sklepach.