Depilacja pastą cukrową

Depilacja pastą cukrowąPasta cukrowa to jeden z najstarszych kosmetyków do depilacji wykorzystywany już od stuleci przez kobiety na Bliskim Wschodzie, które wykonywały pastę do depilacji własnoręcznie poprzez rozpuszczenie cukru, aż do uzyskania gęstego, ciemnego karmelu.

Współczesna pasta cukrowa jest wzbogacona o sok z cytryny i zioła o działaniu łagodzącym. Oczywiście taką pastę możemy wykonać własnoręcznie w domu przygotowując karmel z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny, oraz kilku kropel oleju rumiankowego.

Jest to idealny kosmetyk do depilacji, który jest równie skuteczny jak wosk, ale znacznie mniej bolesny i bardziej bezpieczny. Pasta cukrowa dzięki temu, że jest znacznie bardziej gęsta niż wosk nie osadza się na skórze, a jedynie na włosach, których chcemy się pozbyć, dzięki czemu ból jest mniejszy niż w przypadku wosku, a możliwość wystąpienia podrażnień skóry mniejsza. Ponadto dokładną depilację możemy uzyskać nawet jeśli użyjemy pasty na 1 czy 2 milimetrowych włosach, usunięcie resztek kosmetyku wymaga jedynie ciepłej wody i jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku no wosku.

Depilacja pastą cukrową jest szczególnie polecana osobom z alergiami skórnymi, uczulonym na różne substancje chemiczne stosowane w produkcji kosmetyków do depilacji. Zabieg usuwania włosów z użyciem pasty cukrowej jest polecany również osobom, z żylakami, z kruchością naczyń krwionośnych, oraz małą krzepliwością krwi, gdyż ryzyko uszkodzenia skóry podczas zabiegu depilacji jest naprawdę niewielkie.

Kosmetolodzy polecają aby pierwszą depilację pastą cukrową wykonać w gabinecie, a następne powinny bez najmniejszych problemów udać się w warunkach domowych, gdyż po każdej prawidłowo wykonanej depilacji pastą cukrową zostają osłabione zarówno włosy jak i ich cebulki, dlatego za najtrudniejszy do wykonania i najbardziej bolesny uważa się pierwszy zabieg.

Istnieją dwa rodzaje depilacji pastą cukrową na zimno i na gorąco

Depilacja na zimno polega na nałożeniu gotowej dostępnej w sprzedaży masy cukrowej na zimno i ściągnięciu jej po kilku sekundach, drugi sposób to depilacja na ciepło stosowana przez kobiety na Bliskim Wschodzie, kiedy to podgrzaną pastę do temperatury około 37 stopni nakłada się na depilowaną powierzchnię i ściąga ją dopiero po całkowitym wystygnięciu. Aby zminimalizować ewentualne podrażnienia skóry można dzień przed planowaną depilacją wykonać zabieg złuszczający stary naskórek dzięki któremu uzyskamy naprawdę gładkie nogi (nie złuszczamy naskórka w okolicach intymnych). Zabieg ten można wykonać jednym z dostępnych w sprzedaży kosmetyków lub przygotowanym w domu peelingiem na bazie cukru spożywczego i delikatnego żelu pod prysznic, poleca się również nie stosowanie żadnych kosmetyków nawilżających i natłuszczających kilka lub nawet kilkanaście dni przed depilacją z użyciem pasty cukrowej.

Ten rodzaj depilacji działa przez około 2-3 tygodnie, przy czym każdy kolejny przyczynia się do opóźnienia odrastania włosów i ich znacznego osłabienia.