Dni płodne w kobiecym cyklu miesięcznym

Cykl menstruacyjnyCykl miesięczny kobiety dzieli się na okres niepłodny wraz z miesiączką oraz dni płodne z jajeczkowaniem. Każda kobieta powinna znać swój cykl miesięczny i potrafić odróżnić reakcje swojego ciała, wskazujące na czas, kiedy zajście w ciążę się wysoce prawdopodobne.

Czym charakteryzują się dni płodne?

Warto wiedzieć, czym charakteryzują się dni płodne, kiedy występują w cyklu oraz jakie objawy wskazują na to, że komórka jajowa może w konkretnym czasie zostać zapłodniona.

Dni płodne są okresem okołoowulacyjnym, czyli występują zarówno przed jak i po jajeczkowaniu. Zgodnie z regułą Holta, w regularnym, 28-dniowym cyklu dni płodnych jest około siedmiu, liczy się je od 10 do około 17 dnia, z owulacją, przypadającą na 14 dzień cyklu. Nie oznacza to oczywiście, że współżyjąc w te dni kobieta z całą pewnością zajdzie w ciążę. Tak naprawdę kobieta jest płodna jedynie 24 godziny po uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej. Jak więc jest możliwe zapłodnienie w ciągu kilku dni, określanych jako dni płodne? Wszystko zawdzięczamy plemnikom, które mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety od 3 do nawet 5 dni i w tym czasie połączyć się z komórką jajową. Współżycie w okresie poprzedzającym jajeczkowanie sprzyja zapłodnieniu, ponieważ żywotność plemników pozwala im na zapłodnienie komórki jajowej nawet po kilku dniach.

Oblicz dni płodne

Dlatego właśnie w planowaniu lub unikaniu ciąży tak istotne jest określenie momentu owulacji, który pozwoli oszacować, w jakich dniach współżycie może zakończyć się poczęciem dziecka.

Objawy owulacji

Zbliżającą się owulację i tym samym dni płodne zwiastuje szereg objawów, które kobieta z pewnością zauważy.

Pierwszym z nich jest wzrastająca temperatura ciała. Codzienne, poranne mierzenie temperatury pozwala każdej kobiecie na obserwowanie swojego ciała i reagowanie na wszelkie zmiany. Gdy wartość temperatury zaczyna się podnosić około 10 dnia cyklu możemy mieć pewność, że zbliża się jajeczkowanie. W samym momencie owulacji, który w regularnym cyklu przypada na jego 14 dzień, temperatura wynosi ponad 37 stopni. Przydatnych informacji może dostarczać również obserwacja śluzu szyjkowego macicy. Zaraz po miesiączce jest on przezroczysty i lepki. W ciągu dni płodnych i podczas owulacji znacznie zwiększa się ilość wydzielanego śluzu, a jego konsystencja zaczyna przypominać kurze białko.

Po owulacji, gdy następuje kolejny okres niepłodności, śluz nadal jest przezroczysty, ale jego ilość wyraźnie się zmniejsza. W samym momencie jajeczkowania kobieta może odczuwać lekki dyskomfort w podbrzuszu. Wiele pań zarzeka się, że wręcz czuje ból owulacyjny, będący konsekwencją uwolnienia z jajnika dojrzałej komórki jajowej. Z kolei dni płodne kobiety postrzegają jako czas, kiedy mają większą ochotę na współżycie, czują się bardzo dobrze, poprawia się stan ich włosów i skóry. Dla wielu kobiet taka obserwacja i wysoce subiektywne odczucia to jednak zbyt mało, ponieważ chcą dokładniej wyznaczyć dzień owulacji.

W każdej aptece można dziś zakupić specjalne testy owulacyjne, które z dużym prawdopodobieństwem wskażą nam czas jajeczkowania. Dzięki temu każda kobieta może wyznaczyć w konkretnym cyklu dni płodne.