Dzieci

Piramida żywienia dla dzieci

Piramida żywienia dla dzieciCodzienne jedzenie słodyczy, częste wypady do restauracji typu fast-food, pizza zamawiana do domu zamiast obiadu, picie słodkich napojów gazowanych - to najczęstsze błędy popełniane przez rodziców w żywieniu dzieci. Wielu z nas tłumaczy swój brak konsekwencji w dbaniu o zdrową dietę malucha tym, że nie ma serca odmówić czegokolwiek synowi czy córce.

Więcej…

 

Jak pomóc dziecku w nauce? Porady

Nauka dzieckaDobre wykształcenie dziecka nie jest rzeczą łatwą. Choć wiele zależy od etapu nauczania, na proces nauki wpływa tak wiele czynników, że i pierwszoklasista w podstawówce może mieć problemy z ocenami. Istotne są więc predyspozycje i możliwości ucznia, czynniki środowiskowe i zdrowotne, efektywność pracy nauczyciela i podejście rodziców do nauki dziecka. Niestety, rodzice często łatwo wycofują się z zaangażowania w nauczanie, pozostawiając to wyłącznie nauczycieli, przez co zostawiają swoją pociechę samotną w gąszczu naukowych informacji oraz wobec wielkiej presji osiągania dobrych wyników.

Więcej…

   

Rozwój mowy dziecka - etapy, jak wspierać

Rozwój mowy dzieckaUmiejętność porozumiewania się jest cechą fundamentalną tworzenia społeczności. Możliwość komunikacji to przepustka do budowania relacji, a sposób wymowy stanowi nierzadko wizytówkę danej osoby. Problemy logopedyczne nie są więc błahostką, a bagatelizowanie ich u dziecka może przyczynić się do trudności w przyszłych latach. Jak wspierać rozwój mowy małego człowieka, co powinno zaniepokoić czujnego rodzica, kiedy udać się do specjalisty? Na te i jeszcze inne dylematy znajdzie się odpowiedź w tym krótkim, logopedycznym poradniku.

Więcej…

 

Jak lepiej dogadywać się z dzieckiem? Porady

Dogadywanie się z dzieckiemNajwiększym osiągnięciem każdego rodzica jest sprawienie, że dogadywanie się ze swoją pociechą nie będzie sprawiało żadnych, nawet najmniejszych trudności. Zostanie rodzicem to sytuacja, do której nie da się przygotować w stu procentach. Istnieją różne pozycje w literaturze, które omawiają zagadnienia rozwoju dziecka, ich psychologię oraz studiują rady i pomoce dla rodziców. Każde dziecko jest jednak inne, tak samo jak różni są rodzice.

Więcej…