Fitoterapia (ziołolecznictwo) jako zastosowanie roślin leczniczych

FitoterapiaObecnie rośliny lecznicze i zioła są w kręgu zainteresowania coraz większego grona pacjentów, którzy poszukują naturalnych sposobów leczenia. Fitoterapia to zastosowanie roślin w różnych formach: maceracji, naparów, wywarów itp... w celach profilaktycznych, leczniczych, ale również estetycznych. Krótko mówiąc, dla celów leczniczych lub dobrego samopoczucia. Fitoterapia oferuje różne efekty w zależności od zastosowanych części rośliny (kwiaty, łodygi, liście, korzenie). Można więc zadać uzasadnione pytanie: Czy naprawdę możemy wszystko wyleczyć roślinami?

Czym jest fitoterapia (ziołolecznictwo)?

Fitoterapia to metoda lecznicza oparta na wykorzystaniu roślin, głównie ich naturalnych składników aktywnych i ich walorów na naszym organizmie. Jest to pierwsza forma medycyny znana i stworzona przez człowieka.

W dosłownym znaczeniu "fitoterapia" oznacza po grecku "uzdrawiać się roślinami". Jest to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje rośliny do leczenia i zapobiegania chorobom - przodek naszej obecnej medycyny, która sama jest inspirowana fitoterapią. Medycyna naturalna jest najlepszym podejściem do zapobiegania i leczenia większości codziennych chorób.

Wykorzystanie roślin w dziedzinie medycyny jest najbardziej rozpowszechnione na świecie. Przez wieki ludzie mogli zdobywać wiedzę o roślinach i ich właściwościach leczniczych, ale od początku XX wieku fitoterapia konkuruje z tak zwanymi "nowoczesnymi" lekami.

Należy pamiętać, że istnieje wiele starożytnych tradycyjnych leków z czterech zakątków globu. Między innymi:

 • medycyna ajurwedyjska (medycyna indyjska),
 • medycyna muzułmańska (medycyna rdzennie amerykańska),
 • kampo (medycyna japońska i chińska).

Zastosowanie roślin leczniczych

Fitoterapia nie tylko leczy objawy, ale naprawdę leczy przyczynę zła, może być stosowana jako środek dezynfekujący lub terapeutyczny.

Może leczyć co najmniej 80% codziennych chorób. Może być stosowany przeciwko reumatyzmowi, zaburzeniom trawiennym lub w celu aktywacji obrony organizmu, ale także jako profilaktyka przed starzeniem się skóry i wieloma innymi dolegliwościami. Ta ostatnia jest bardzo skuteczna we wszystkich dziedzinach i leczy bóle stawów, depresję, problemy z przejściem, problemy z krążeniem krwi itp... Sama natura fitoterapii polega na tym, aby wiedzieć, jak połączyć ze sobą rośliny, aby zmaksymalizować i połączyć ich zalety i cnoty.

Niektóre rośliny stosowane w fitoterapii nie wymagają wcześniejszej recepty lekarskiej, można je kupić bezpłatnie w aptekach lub w sklepach wyspecjalizowanych w tej dziedzinie. Ważne jest, aby zapoznać się z roślinami i ich otoczeniem.

Jak stosować rośliny lecznicze?

Rośliny lecznicze mogą być stosowane w różnych formach:

 • do użytku zewnętrznego: można go stosować jako balsam, kąpiel lub fumigację. Aby to zrobić, należy zagotować lub spalić rośliny i wdychać opary;
 • do stosowania wewnętrznego: fitoterapia zaleca stosowanie świeżych roślin, tj. w postaci herbaty ziołowej, naparu, wywaru, kapsułki lub w postaci suszonych roślin i przetworzonych na proszek do włączenia do żywności.

Skutki uboczne stosowania fitoterapii

Oczywiście, rośliny lecznicze nie powinny być traktowane lekko i nie powinny być stosowane w żaden sposób. Niektóre z nich mogą mieć niepożądany wpływ na organizm, zazwyczaj łagodny i niepoważny (w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych efektów, wystarczy zmniejszyć dawki lub zatrzymać się na jakiś czas).

Ważne jest, aby stosować się do zalecanych i przepisanych dawek. Połączenie kilku roślin (np. w trakcie trwającego już leczenia) musi zostać zatwierdzone przez lekarza. Na ogół nie są one zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Nasze codzienne życie jest w coraz większym stopniu uzależnione od stosowania produktów uprzemysłowionych w celu zaspokojenia dużego popytu, możliwie jak najtańszym kosztem. Wiele skutków ubocznych pojawia się i działa na nasz organizm.

Dlatego nowy trend polega na tym, by konsumować lepiej i bardziej naturalnie. Prawdziwy powrót do źródeł i do autentyczności, aby nie narażać swojego ciała na różne problemy. Niezależnie od tego, czy jest to rolnictwo ekologiczne, wegańskie (nie testowane na zwierzętach) czy zrównoważone, wszystkie te formy szacunku dla człowieka i natury są ważne, nawet niezbędne dla naszego organizmu i planety.

Rośliny lecznicze w fitoterapii

Do okazów korzystnie wpływających na zdrowie można zaliczyć:

  • rumianek rzymski;
  • liść malinowy;
  • pietruszka;
  • melisa;
  • yerba mate;
  • jiaogulan;
  • pokrzywa;
  • mniszek lekarski;
  • łodygi wiśni;
  • róże suszone.

   Rumianek rzymski
   Rumianek rzymski jest wieloletnią rośliną zielną o wysokości od 10 do 30 cm. Powszechnie znany w skrócie jako "rumianek", kwiat ten może być stosowany w celach leczniczych i kosmetycznych. Był on obecny przez długi czas za panowania Cesarstwa Rzymskiego i nadal jest ceniony za swoje właściwości uspokajające, relaksujące i uspokajające. Ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Rumianek rzymski jest również używany do łagodzenia bólu brzucha.

   Liście malinowe
   Maliny, pochodzące z Europy Zachodniej, są bogate w składniki odżywcze (witamina C, magnez, kwas cytrynowy, cukier, wapń i żelazo). Mniej znane, ale równie ciekawe, liście maliny są bardzo przydatne dla kobiet. Nazwane "sprzymierzeńcem kobiety", pomagają złagodzić ból menstruacyjny. Spożywane pod koniec ciąży, podobno pomagają w ułatwieniu porodu. Liście maliny zawierają witaminy A, B, C i E. Jak również wapń, magnez, potas, żelazo, cynk i inne składniki odżywcze. Promują również laktację.

   Pietruszka
   Korzeń pietruszki jest szeroko stosowany w fitoterapii dzięki swoim licznym zaletom leczniczym. Znany jest z właściwości zmiękczających, emolientacyjnych i przeczyszczających.

   Melisa
   Nazwa pochodzi od greckiego melissophullonu, co oznacza liście pszczoły. Jest bardzo często stosowany w gotowaniu, ale posiada również właściwości lecznicze, które pozwalają na zastosowanie go w fitoterapii. Jest rośliną o właściwościach trawiennych i uspokajających.

   Yerba mate
   Jest rośliną z Ameryki Południowej. Niezwykle popularny w Ameryce Łacińskiej, jest jeszcze bardziej spożywany niż kawa. Pochodzący z kultury Amerykanów, Maté sprzyja koncentracji i pamięci. Roślina ta posiada wiele energetyzujących cnót dla ciała i zdolności poznawczych. Jest to również doceniana przez wielu piłkarzy. Mate ma właściwości przeciwutleniające i korzystnie wpływa na układzie sercowo-naczyniowy.

   Jiaogulan
   Jiaogulan, od swojej naukowej nazwy "gynostemma pentaphyllum" i popularnej nazwy "zioło nieśmiertelności", jest chińską rośliną, która jest niezwykle dobrze znana i ceniona za swoje zalety zdrowotne. Roślina ta jest od wieków używana w Chinach do leczenia i zapobiegania chorobom. Ma to szczególne znaczenie dla wzmocnienia układu odpornościowego i tym samym umożliwienia organizmowi lepszej obrony przed chorobami. Dostarcza również energii i pomaga w trawieniu. Przezwisko to sprawia, że roślina ta jest nieśmiertelna w związku z jej właściwościami dla układu sercowo-naczyniowego i ciśnienia krwi.

   Pokrzywa
   Pokrzywa jest włochatym, liściastym ziołem pochodzącym z Eurazji. Pokrzywa spożywana od tysięcy lat przez naszych przodków od dawna była spożywana w czasach głodu i ze względu na swoje właściwości lecznicze. Liść pokrzywy jest więcej niż niezwykłym sojusznikiem zdrowia. Bogaty w minerały takie jak wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez oraz witaminy A, B, C i K, aktywnie uczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

   Mniszek lekarski
   Liście mniszka lekarskiego stosowane są w fitoterapii ze względu na ich wpływ na organizm. Stwierdzono, że liście mniszka lekarskiego mogą leczyć utratę apetytu i pewne drobne zaburzenia trawienia. Działają pobudzająco na funkcje żółciowe i moczowe (działanie moczopędne) i są skutecznym przeciwutleniaczem. Liść mniszka lekarskiego zawiera witaminę C, D i K, potas, wapń, żelazo, kwasy tłuszczowe.

   Łodygi wiśni
   Łodygi wiśni są stosowane w fitoterapii i kuracjach odchudzających. Są głównie moczopędne. Oznacza to, że promują one mocz, aby szybciej i skuteczniej eliminować toksyny z organizmu. Łodygi wiśni stymulują pracę nerek i wątroby, a ich zadaniem jest usuwanie odpadów z organizmu.

   Suszone róże
   Kwiaty róż - róża jest krzewem z rodziny różowatych i rodzaju rosa. Można ją rozpoznać po zwielokrotnieniu jej splecionych płatków, co nadaje jej charakterystyczny kształt. Róża jest kwiatem o wielu skarbach piękna i zdrowia w fitoterapii, o czym świadczy jej piękno i zapach. Płatki róży są rzeczywiście doskonałe dla zdrowia, ale są również wykorzystywane do nadawania skórze i włosom blasku.