Implanty zębów - zalety i wady

Implanty zębaImplanty zębów mają wiele zalet i jedną wadę - są drogie.

Faktem jest, że gdyby im się bliżej przyjrzeć, zwłaszcza pod kątem przeciwwskazań do zabiegu implantacji wad znalazłoby się nieco więcej, nie zmienia to jednak faktu, że dla zdrowia i stanu naszych zębów, przyzębia i kości implanty zębów są niezastąpionym rodzajem protez.

Stomatologia nie spoczęłaby na laurach, gdyby implantów nie wynaleziono, zresztą i teraz implanty zębów stale ewoluują, zmieniając nie tylko formy i kształty, ale i zastosowanie oraz pokonując kolejne bariery fizjologiczne. Początkowo implantów nie wszczepiano pacjentom po 65 roku życia, dziś nawet to jest możliwe.

Implanty - warunki implantacji

Implanty wymagają jedynie odpowiedniego dobrania, perfekcyjnie przeprowadzonego zabiegu i trochę uwagi ze strony pacjenta poddającego się zabiegowi implantacji. Oznacza to ni mniej ni więcej, że o implanty trzeba dbać tak samo, jak o własne, naturalne zęby. W przeciwnym wypadku łatwo je stracić, zresztą zaniedbania higieniczne pacjentów są jedną z przeszkód (przeciwwskazań) w implantacji.

Zanim wszczepisz implanty - pantomogram

Przed wszczepieniem implantów konieczne jest oszacowanie grubości tkanki kostnej - w tym celu wykonuje się pantomogram, który służy jednocześnie ocenie stanu przyzębia i uzębienia. To powszechnie wykorzystywane badanie stomatologiczne (rentgenowskie). Na podstawie pantomogramu lekarz dobiera implanty i wszczepia je w trakcie zabiegu. Bardzo ważna jest precyzja i zgranie tj. dopasowanie rozmiaru implantu do kości.