Jaja znaczenie

JajkaKura czy jajko? Jajko czy kura? Świat od dawna nie może ustalić, co było pierwsze, jednakże, jeżeli chodzi o używanie któregokolwiek z nich jako symboli - jajko zdecydowanie wygrywa.

Przy okazji nadchodzących świąt zaintrygowało mnie pytanie dlaczego właściwie wysyła się te małe dziewczynki w galowych strojach z wykwintnymi koszyczkami napakowanymi głównie jajami, do kościoła. Dlaczego jajko jest głównym elementem wystroju, jedzenia i rozpływania się skromnych, polskich finansów?

Nie trzeba czytać literatury fachowej, by skojarzyć znaczenie jajka, jako źródła życia.

Początki symboliki jajka

Owalne zjawisko zawsze symbolizowało krąg życia i niezmienny, stały cykl narodzin i śmierci. Już w starożytnym Rzymie i Egipcie symbol jajka przewijał się regularnie przy okazji rytuałów związanych z choćby pochówkiem. Na grobowcach w obu tych mocarstwach umieszczano symbol jajka jako znak nadziei na powrót do życia. W każdym z wierzeń symbol ten był ważnym elementem kultury i tradycji. W żydowskiej codzienności jajko było symbolem życia, natomiast podawane na stypie przybierało znaczenie przerwanej nici istnienia. Ciekawym obrządkiem charakterystycznym dla prawosławia jest kładzenie jajek przy grobach w Niedzielę Wielkanocną. Gest ten oznacza dzielenie się radością ze zmartwychwstania Jezusa.

Istnieje niezliczona ilość podań związanych z jajkiem, lub na nim się opierających, sięgają do starożytności. Znajdujemy je już w mitologii greckiej. Z jaj niesionych prze Ledę, kochankę Zeusa wykluli się Helena Trojańska, Dioskurowie. Według wielu podań z jaja wykluł się świat - w śródziemnomorskich podaniach jajko wydało Erosa. Z kolei w skandynawskich wierzeniach kaczka zniosła siedem jaj, z których rozpadu powstały poszczególne elementy świata fizycznego: z okruchów powstała ziemia, z żółtka wychynęło słońce, z gęstych ciemnych plamek obudziły się gwiazdy, a z białka powstał księżyc, który im towarzyszył. Z ciemnych cząsteczek jajka zaś zrodziły się chmury.

Skąd jednak wziął się zwyczaj noszenia jajek do kościoła? Zdobienia ich?

Słowianie powiązali jajko z kultem boga słońca i uważali je za amulet. Był używany przy obrzędach związanych z nadejściem wiosny, czy też oddawaniem czci zmarłym. Jajko tak darzone estymą w słowiańskich obrzędach po chrystianizacji zostało zaadaptowane do obecnych obrządków kościelnych, podobnie jak wiele innych symboli pogańskich. Dzielenie się jajkiem na Wielkanoc jest odniesieniem do zwyczaju bożonarodzeniowego, gdzie kluczową rolę pełni opłatek. Ponieważ Święta Wielkanocne są czasem radowania się z powrotu życia, ze zmartwychwstania Jezusa, jajko jest najbardziej adekwatnym symbolem przezwyciężania śmierci i nadejścia pełnych życia dni. Nawet kruchość skorupki kiedy nowe życie (pisklę) wydziera sobie drogę do świata, jest najgłębiej alegorycznym obrazem symboliki jajka.

Zatem wysyłanie dzieci z koszyczkami pełnymi symboliki do kościółka, jest kontynuacją błogosławienia amuletu niosącego zarodek powstającego życia. Odganiamy tym samym złe duchy, zapraszamy do domu wzrost i dostatek, a przecież dzisiaj nic co nie pokropione błogosławionym mienić się nie może, prawda?