Jak odkryć swój potencjał?

Odkrycie własnego potencjałuAby dojść do odkrycia swojego potencjału, trzeba najpierw poznać siebie - kim jesteśmy, jacy jesteśmy, czego pragniemy, czego się obawiamy i na co nas stać. Z jednej strony należałoby poznać dokładnie swoje umiejętności, talenty, zalety, konkretne cechy charakteru i zaobserwować swoje typowe reakcje na bodźce.

Z drugiej strony należy poznać swoje ograniczenia lub to, co uznajemy za ograniczenia, chociaż w rzeczywistości wcale nimi być nie muszą.

Przykładowo, jeśli ktoś planuje karierę wokalną, a ma słaby głos i nie potrafi rozróżniać wysokości dźwięków - to jest to ograniczenie realne, które oczywiście trudno przeskoczyć. Na pewno można próbować wykonywać ćwiczenia na emisję głosu i podjąć pracę nad prawidłowym oddechem, ale w ostatecznym rozrachunku ta praca może nie dać spodziewanych efektów.

Blokady i bariery potencjału

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy mamy pewne predyspozycje do uprawiania danej dziedziny sztuki czy jakiejkolwiek działalności, a nie potrafimy ich dostrzec lub posiadamy blokady - świadome, bądź nieuświadomione. Blokady mają to do siebie, że można je usunąć. Trzeba się tylko dowiedzieć, jakie to są blokady.

Blokady to z reguły programy, które funkcjonują w naszych umysłach, najczęściej od lat. Wiele z takich programów blokujących posiadamy już od czasów dzieciństwa, gdy ktoś z rodziców, kolegów, nauczycieli, czy innych osób, mających na nas wpływ, wtłoczył nam je niejako do głowy i postrzegamy nasze życie poprzez pryzmat tych programów. Program, jaki nam "wgrano", nie musi być wcale rzetelną i prawdziwą opinią na nasz temat, ale jeśli wzięliśmy sobie tę opinię do serca i uwierzyliśmy w nią, to już do końca życia może nam utrudniać realizację celów, kontakty z innymi ludźmi, a nawet wykonywanie zwykłych codziennych czynności. Wystarczy, że ktoś wmówił nam na przykład, że mamy "dziurawe" ręce jak typowa fajtłapa, albo że pieniądze trzeba zarabiać ciężko, w pocie czoła, lub że zamożni są tylko ludzie nieuczciwi. Wtedy wydaje nam się, że skoro jesteśmy uczciwi, to w żaden sposób nie możemy być bogaci. Aby taki szkodliwy program wyrugować z umysłu, należy zaprogramować swój umysł na coś wręcz przeciwnego, czyli zamiast przekonania, że pieniądze zdobywa się trudno lub nieuczciwie, wprowadzić sobie przekonanie, że pieniądze można zarobić z łatwością, przyjemnością, satysfakcją i w dodatku uczciwie. Jeśli ktoś wmówił nam, że jesteśmy beztalenciem w jakiejś dziedzinie, albo, że jesteśmy na coś za głupi lub za słabi, czy że jesteśmy kompletnymi nieudacznikami, wystarczy wytworzyć w sobie przekonanie, że jednak coś potrafimy, a ćwiczeniami możemy powiększyć nasze umiejętności, siłę mięśni, a nawet siłę woli. Aby takie nowe przekonania nabyć - trzeba w nie uwierzyć. Z kolei aby dało się w nie łatwiej wierzyć, warto przypomnieć sobie wszystko, co do tej pory potrafiliśmy zrobić w danej dziedzinie i co nam się już udało. Dobrze jest też przypomnieć sobie wszystkie pozytywne opinie na nasz temat od ludzi, którzy w nas wierzą np. przyjaciół, kogoś z rodziny, nauczycieli, czy innych osób. Warto dostrzegać własne, nawet najdrobniejsze sukcesy, bo to jest punkt wyjścia do odkrywania swojego szerszego potencjału. Dobrze jest też doceniać się, a nawet nagradzać za wszystko, co się wykonało dobrze, czyli w sposób zadowalający. Nagrodą może być zarówno własna pochwała siebie lub coś bardziej materialnego - np. jakiś upominek dla siebie samego. Taka praktyka stanie się dla nas bardzo motywująca.

Kiedy jednak w dalszych działaniach napotykamy blokadę, która tkwi w nas samych, potrzebujemy ujrzeć furtkę, przez którą można przejść dalej. Ta furtka może być na przykład nową umiejętnością, którą zdobywamy poprzez szkolenie. Może to być też obejście, czyli spojrzenie na dany problem z innej perspektywy, a następnie rozwiązanie go z innego poziomu.

Jeśli zawsze w podobnej sytuacji robimy coś nieskutecznie, to z reguły dlatego, że robimy to ciągle w ten sam lub podobny sposób. Należy zatem zmienić sposób działania. Spojrzenie na sprawę z innej perspektywy pozwala właśnie na odnalezienie innego sposobu niż dotychczas. W niektórych przypadkach potrzebne będzie poszerzenie wiedzy na dany temat. Gdy bowiem mamy więcej wiedzy, automatycznie mamy więcej "asów w rękawie", którymi możemy żonglować i skutecznie działać. Z kolei, gdy nabywamy dodatkowych umiejętności, to automatycznie mamy więcej narzędzi, by wykonać pracę, o którą nam chodzi i osiągnąć cel.