Jak zadbać o siebie przed zajściem w ciążę

CiążaJak zadbać o siebie przed zajściem w ciążę?

Dar jakim jest dziecko jest bezcennym skarbem, który codziennie daje nam niezliczone powody do uśmiechu. Niezwykle ważny jest zdrowy rozwój już od pierwszych dni poczęcia, ale warto też pamiętać, że wpływ na rozwój naszego maleństwa i przebieg ciąży ma to jak zadbamy o siebie przed zajściem w ciążę.

Zróbmy więc wszystko, by zapewnić bezpieczny start naszemu maleństwu, bo największe szczęście jakie w życiu nas może spotkać to zdrowe dziecko, w pełni korzystające z uroków dzieciństwa. Nie ulega wątpliwości jak wielki szok dozna nasz organizm i nasze ciało, więc dajmy sobie czas na zmiany w naszym życiu, zmiany korzystne dla nas i dla maleństwa.

Na minimum trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciąże zacznijmy zmiany w codziennym życiu. Jeśli przyjmujemy hormonalne środki antykoncepcyjne należy je odstawić właśnie na tyle przed planowanym poczęciem - pozwoli to na powrót organizmu do naturalnego cyklu. Codzienny pośpiech w życiu i nadmiar obowiązku sprawia, że zapominamy jak ważny jest ruch dla naszego zdrowia i kondycji. Znajdziemy czas chociażby na spacer, wzmocnijmy mięśnie brzucha i krzyża. Przygotuje to nas do noszenia ciężaru, który niebawem będzie mieszkał w naszym brzuszku. Jeśli nie wykonujemy żadnych ćwiczeń przed ciążą, to w trakcie jej trwania nie są zalecane, dlatego regularnie poświęćmy chwile, by później móc ćwiczyć. Większość kobiet po porodzie nie akceptuje swojego ciała, które chcąc nie chcąc się zmieni. Zróbmy więc wszystko by zadbać o nasz wygląd zewnętrzny dla zdrowia, komfortu fizycznego i psychicznego.

Zadbajmy o naszą skórę - jej nawilżenie i elastyczność. Im wcześniej zaczniemy ja nawilżać tym mniejsze ryzyko pojawienia się rozstępów, na które jesteśmy narażone w tym szczególnym stanie.

Wyeliminujmy używki już na etapie przygotowania organizmu - po pierwsze nie zaśmiecamy go niepotrzebnymi substancjami, a po drugie nie będziemy się martwić czy w ciąży poradzimy sobie np. z nałogowym paleniem papierosów, czy uzależnienia od hektolitrów kawy dziennie. Oczywiście możemy sobie pozwolić na mała czarną, ale warto prześledzić swój tryb życia i wyciągnąć wnioski co powinniśmy wyeliminować a co sobie ukrócić. Dzięki temu unikniemy sytuacji typu: jestem w ciąży, muszę szybko rzucić palenie, ograniczyć kawę, odstawić lampkę wina wieczorem do kolacji itp przyzwyczajeń. Wiadomo, że nie każdemu z taką samą łatwością uda się zrezygnować z codziennych rytuałów, a rezygnując z kilku w ciągu krótkiego czasu możemy wywołać stres, nerwowość a nawet bezsenność. A to jak wiadomo nie jest zdrowe dla rozwoju dziecka, dlatego warto o to zadbać wcześniej.

Dieta. Wartościowa, bogata w witaminy (przede wszystkim w kwas foliowy), regularne posiłki, bogata w produkty bez ulepszaczy i tej całej chemii, która nam się sprzedaje. Doda nam sił, zapewni dostęp witamin niezbędnych dla rozwoju płodu, dzięki zdrowemu odżywianiu zabezpieczymy się np. przed rozwojem anemii czy innych chorób spowodowanych brakiem witamin. Nie przesadzajmy jednak z witaminami - używając np. suplementów diety możemy przesadzić, a ich nadmiar nie jest bezpieczny. Pamiętajmy nasze zdrowie to też zdrowie przyszłej pociechy. Każda choroba przedłuża okres zajścia w ciążę i naraża płód na nieprawidłowy rozwój.

Badania. Zróbmy podstawowe badanie krwi, cytologię, zbadajmy toksoplazmozę. Jeśli dolega nam jakaś infekcja, nadżerka itp schorzenia należy je wyleczyć. Osoby, które przewlekle chorują powinny powiadomić swojego ginekologa o podjęciu decyzji zajścia w ciążę i powiadomić o swoich schorzeniach. Doradzi nam jakie kroki podjąć dalej. Odwiedźmy dentystę - należy wyleczyć zęby przed upragnioną ciążą, gdyż później nie można wykonać choćby zdjęć i wykonywać niektórych zabiegów. Zęby ulegają osłabieniu zadbajmy więc o higienę jamy ustnej. Wszystko co możliwe należy wyleczyć choćby z tego względu, że wiele leków nie możemy przyjmować będąc w ciąży, mogą one zagrozić życiu i zdrowiu naszej pociechy.

W naszych zmianach uwzględnijmy partnera. Wszystko to co wymienione powyżej ma też wpływ na jakość nasienia naszego wybranka. A bez niego ani rusz!