Kosmetyki naturalne - owoce i warzywa

CytrynaKosmetyki naturalne - czyli owoce i warzywa. Od kilku lat można mówić o pewnego rodzaju powrocie do natury - wiele osób rezygnuje ze sztucznych chemicznych kosmetyków na rzecz naturalnej domowej pielęgnacji.

Poza olejkami eterycznymi i ziołami jako kosmetyki naturalne można użyć warzyw, owoców i orzechów pochodzących z przydomowych ogródków.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak wielką rolę potrafią odegrać np. pospolite ziemniaki. Przykładane na surowo zadziałają jak najlepszy przeciwbakteryjny środek, który złagodzi ranki i zadrapania. Poza tym ziemniaki gotowane bez soli to prawdziwa skarbnica witamin i białka. Mogą wygładzić szorstką skórę oraz złagodzić podrażnienia. Innym niedocenianym warzywem jest pietruszka - znakomicie radzi sobie z płytkimi zmarszczkami. Posiada wiele witamin: A, E i C, dodatkowo wspomaga przemianę metaboliczną cery. Można ją stosować na surowo albo jako wywar - w takim wypadku ma też działanie wybielające.

Pospolitą marchew kosmetolodzy określają prawdziwym eliksirem młodości. Często można ją znaleźć w kremach i innych kosmetykach, zawiera ona beta karoten, który spłyca zmarszczki, dodatkowo chroni skórę przed szkodliwymi promieniami słońca, a także wybiela skórę. Ogórek również jest warzywem bogatym w witaminy i sole mineralne. Działa wybielające, ma ten sam odczynnik co skóra, dzięki czemu może ją wygładzić i usuwać przebarwienia. Winogrona sprawią, że skóra będzie wypoczęta i odżywiona. Ochronią cerę przed działaniem wolnych rodników.

Idealnie nadają się do skóry zmęczonej, poszarzałej i mało elastycznej, ponieważ pomogą usunąć objawy zmęczenia, sprawią, że naskórek będzie się szybciej i wydajniej regenerował. Nie można też zapomnieć o niesamowitym działaniu zwykłych jabłek. Zawierają one dużo witaminy C, która ujędrni i wzmocni poszarzałą skórę, a także delikatnie poprawi jej kolor. Cytryna sprawi, że skóra stanie się jaśniejsza i wygładzona. Działa dobrze zarówno na skórę trądzikową, jak i taką ze zmarszczkami.

Kosmetyki naturalne, które wykorzystują różne owoce i warzywa stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z pewnego rodzaju zaufania, łatwiej jest używać środków, które znamy i wiemy skąd pochodzą, niż ich syntetycznych odpowiedników. Jest to też o tyle korzystne, że tego typu kosmetyki naturalne możemy przygotować sami: robiąc np. tonik z jabłek albo maseczkę z cytryny.