Kot w domu - jak przygotować się na przyjęcie kota

Kot w domuCoraz więcej osób rozważając adopcję lub zakup zwierzęcia domowego decyduje się na kota. Zwierzęta te, w powszechnym przekonaniu, są mniej wymagające niż psy. Rzeczywiście, koty są zwierzętami bardzo czystymi, szybko uczą się załatwiania potrzeb fizjologicznych w kuwecie i nie wymagają codziennego wyprowadzania na spacer oraz mogą pozostać przez kilka godzin same w domu, co jest bardzo istotne dla osób pracujących w pełnym wymiarze godzin. Koty mają jednak specyficzne potrzeby, które trzeba zaspokoić, aby ich obecność w naszym domu była dla nich i dla nas przyjemnością.

1. Miseczki, karma

Powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi co najmniej 3 miski: na karmę suchą, mokrą i wodę. Ważne żeby były dostosowane do wielkości kota, niezbyt głębokie, ponieważ koty nie lubią moczyć i brudzić wibrysów znajdujących się na ich pyszczku. Źle dobrana miska może spowodować, że nasz kot nie będzie chciał z niej korzystać i będzie np. wyrzucał z niej jedzenie. Równie ważne jest, aby miskę z wodą postawić nieco dalej niż te z pokarmem. Większość kotów nie lubi, gdy woda stoi koło pożywienia. Jeśli chodzi o karmę, to koty potrafią być bardzo wybredne, a na zmianę karmy reagować dolegliwościami żołądkowymi. Gdy przyjmujemy do domu kota ze schroniska lub hodowli warto dowiedzieć się, jaką karmą był karmiony i tą stosować lub ewentualnie stopniowo wprowadzać karmę, którą wybraliśmy. Trzeba się jednak przygotować na to, że bywają koty bardzo wybredne i znalezienie odpowiedniej karmy może zająć trochę czasu.

2. Leżanka i drapak

Zapewne wielu z nas widziało niejeden żartobliwy obrazek z kotem śpiącym w kartonowym pudełku, zamiast na kupionej przez właściciela leżance. Często, niestety, tak właśnie jest. Koty są ogromnymi indywidualistami i nierzadko nie trafimy w ich upodobania. W pierwszych dniach pobytu kota w naszym domu nie warto inwestować w drogie leżanki. W zupełności wystarczy koc lub poduszka (wyprane bez dodatku detergentów!). Gdy już poznamy upodobania naszego kota, łatwiej nam będzie wybrać, spośród wielu dostępnych na rynku modeli, ten właściwy. Od początku natomiast należy zapewnić kotu drapak i już od pierwszych dni zachęcać do jego używania. Dzięki temu, uchronimy nasze meble od zniszczenia. Drapanie jest instynktownym zachowaniem, którego nie jesteśmy w stanie kota oduczyć. Warto więc zapewnić mu przynajmniej jeden solidny drapak. Spośród wielu modeli na pewno znajdziemy taki, który będzie odpowiadał również nam, pod względem wizualnym.

3. kuweta i żwirek

Na rynku dostępnych jest wiele kuwet. Od najtańszych odkrytych do zabudowanych, z wbudowaną szufladką do usuwania nieczystości. Coraz więcej producentów tworzy kuwety, które mogą stanowić element ozdobny pomieszczenia. Jest to istotne zwłaszcza, gdy kuweta będzie ustawiona w widocznym miejscu i nie ma możliwości jej zabudowy. Warte uwagi są kuwety z wbudowanym filtrem węglowym, który pochłania nieprzyjemny zapach. Kupując kuwetę należy wziąć pod uwagę przede wszystkim miejsce, w którym chcemy ją ulokować oraz czy będzie z niej korzystał jeden kot czy więcej (przy większej liczbie kotów warto dostawić dodatkową kuwetę).

W doborze żwirku niestety nie możemy kierować się jedynie własnymi upodobaniami. Podobnie jak w przypadku karmy i tutaj kot potrafi mieć własne preferencje i odmawiać korzystania z kuwety wypełnionej żwirkiem, który mu nie odpowiada. Warto wypróbować różne dostępne na rynku warianty. Najtańszy jest żwirek bentonitowy, którego cena zaczyna się od nawet 2zl/kg. Poza niską ceną wyróżnia się dodatkowo dobrym pochłanianiem zapachów i posiada właściwości zbrylające, dzięki czemu sprzątanie kuwety jest łatwiejsze. Niestety, nie można go wyrzucać do toalety. Łatwo dostępne są żwirki silikonowe (naturalne i zapachowe). Również bardzo dobrze pochłaniają zapachy, a dodatkowo można je spuszczać w ubikacji. Jest to najchętniej wybierany rodzaj żwirku. Coraz większa popularnością cieszą się najbardziej ekologiczne, żwirki drewniane. Wymagają one częstszej wymiany, ale są tańsze niż żwirki silikonowe i zdrowsze dla środowiska.

4. zabezpieczenie balkonu i okien

Sprowadzając do domu kota warto zadbać nie tylko o jego pożywienie i higienę, ale także o bezpieczeństwo. Koty z natury są ciekawskie i lubią przybywać na dużych wysokościach. Stąd bez strachu wejdą na barierkę balkonu czy parapet, nawet na bardzo wysokich piętrach. Przypadkowy upadek z takiej wysokości może oznaczać dla kota ciężkie kalectwo lub śmierć. Warto zatem zabezpieczyć balkon i okna przez naszym futrzakiem. Obecnie istnieje wiele firm zajmujących się profesjonalnie zabezpieczaniem balkonów za pomocą specjalnej siatki, która uniemożliwia kotu wypadnięcie z balkonu. Możemy również sami zakupić i przymocować taka siatkę. W przypadku mieszkań, warto skonsultować takie zmiany z administracją. Specjalne zabezpieczenia do okien można zakupić w wielu sklepach zoologicznych stacjonarnie i przez internet.

5. wizyta u weterynarza

Gdy już zwierzak pojawi się w naszym domu należy, po kilku dniach adaptacji, zabrać go na pierwszą wizytę u weterynarza, który określi jego stan zdrowia oraz zaszczepi i odrobaczy. Warto podczas wizyty zapytać tez o preparaty witaminowe i środki odkłaczające, które są bardzo ważne, zwłaszcza u młodych kociąt. Można rozważyć również zachipowanie zwierzęcia, szczególnie, gdy będzie miało możliwość wychodzenia na spacer lub podwórko.

Podejmując się opieki nad zwierzęciem zawsze musimy rozważyć czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednia opiekę i zadbać o jego potrzeby. Niestety, wśród wielu ludzi panuje błędne przekonanie, że koty są „bezobsługowe”. Osoby, z tą myślą przyjmujące kota pod swój dach, dziwią się potem jak wiele uwagi on wymaga. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję i realnie spojrzeć na swoje możliwości. Każde zwierzę zmienia życie rodziny i wprowadza nowe obowiązki. Gdy podejmiemy się opieki z pełną świadomością związanych z tym warunków, będzie to wspaniała przygoda, za którą kot z pewnością się odwdzięczy, bo wbrew obiegowej opinii koty, podobnie jak psy, przywiązują się do opiekuna i są mu bardzo oddane.