Krwawienie z dziąseł - przyczyny

Krwawienie z dziąsełKrwawienie z dziąseł jest nie tylko związane z ich mechanicznym uszkodzeniem czy stanami zapalnymi oraz paradontozą. Musimy wiedzieć, że przyczyny ich krwawienia mogą być o wiele bardziej złożone. Może być to związane z pewnymi dolegliwościami jak również z aktualnym stanem naszego organizmu związanym na przykład z ciążą. Kiedy może występować krwawienie z dziąseł?

Przyczyny krwawienia z dziąseł

Kiedy występują u nas choroby wątroby
Należy wiedzieć, że krwawienia z dziąseł występują często zwłaszcza w ostrym stanie zapalnym i marskości wątroby. Jest to efekt zaburzeń czynności płytek krwi. Upośledzenie dotyczy jednak wszystkich błon śluzowych, które są wyjątkowo czułe na uszkodzenia. Zatem musimy wiedzieć, że krwawienie nie ogranicza się tylko do błony śluzowej ust. Co w takim przypadku należy robić? Pamiętajmy o tym, że samodzielne kuracje nic nam nie pomogą. Wówczas niezbędne będzie specjalistyczne leczenie, często w szpitalu.

Kiedy występują u nas zatrucia
Należy wiedzieć, że dotyczy to zatruć metalami ciężkimi (ołowiem, rtęcią, bizmutem), które w pierwszym okresie mogą objawiać się między innymi kolką jelitową, nudnościami, dolegliwościami sercowymi. Przede wszystkim jednak dochodzi do zatrucia ołowiem, ponieważ przenika on do organizmu z jedzeniem i powietrzem zanieczyszczonym spalinami. Warto wiedzieć, że przy większym stężeniu ołowiu we krwi pojawia się szarość skóry oraz niebieskoczarne zabarwienie dziąseł, z których przy każdym niemal dotknięciu płynie krew. Co w takim przypadku należy robić? Należy wiedzieć, że jeżeli pracujemy w warunkach szkodliwych i mamy do czynienia z przemysłowymi zanieczyszczeniami, wtedy zgłośmy się do lekarza. Prawdopodobnie zleci nam badania krwi i odpowiednie postępowanie medyczne, aby jak najszybciej oczyścić organizm z trujących substancji.

Kiedy występują u nas zaburzenia krzepnięcia krwi
Należy wiedzieć, że krwawienie z dziąseł, podobnie jak inne rodzaje krwawienia jest zaliczane do zaburzeń krzepnięcia krwi. Przede wszystkim jest skutkiem zaniedbania higieny jamy ustnej, co łączy się z zapaleniem dziąseł i paradontozą. Co w takim przypadku należy robić? Należy wiedzieć, że jeżeli powodem krwawienia z dziąseł jest choroba ogólnoustrojowa, na przykład problemy osoczowe (różne rodzaje hemofilii), mała ilość płytek krwi czy wreszcie zaburzenia naczyniowe (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze), wówczas leczeniem powinni się zajmować inni specjaliści. Pamiętajmy jednak o tym, że zawsze powinniśmy informować lekarza o pojawieniu się krwawienia z dziąseł.

Kiedy przyjmowaliśmy leki
Należy wiedzieć, że krwawienie może być skutkiem ubocznym przyjmowania preparatów stosowanych w leczeniu astmy, padaczki, alergii, nadciśnienia tętniczego, zakrzepów żylnych czy chorób nowotworowych. Ponadto może być również prowokowane przez zażywanie sterydów, hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub innych preparatów hormonalnych. Pamiętajmy też o tym, że zaburzenia krzepnięcia widoczne jako krwawienia z dziąseł mogą być też spowodowane przyjmowaniem dużych dawek niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Co w takim przypadku należy robić? Powinniśmy się skontaktować z lekarzem prowadzącym. Być może będzie konieczna zmiana leków lub zmodyfikowanie dawki przyjmowanego preparatu.

Kiedy mamy cukrzycę
Należy wiedzieć, że może się objawiać krwawieniem z dziąseł, chociaż warto podkreślić, że częściej u diabetyków występują ropniaki przyzębne, pleśniawki lub zakażenia drożdżakowe. Musimy pamiętać o tym, że dla cukrzycy charakterystyczne jest bardzo oporne reagowanie organizmu na leczenie schorzeń jamy ustnej. Co w takim przypadku należy robić? Powinniśmy zbadać poziom cukru we krwi. Jeśli przekroczy 125 mg%, wówczas poprośmy lekarza o dalszą diagnostykę, aby ustalić przyczynę wysokiego poziomu glukozy we krwi. Dbajmy o higienę jamy ustnej i przestrzegajmy zdrowej diety. Ponadto jeśli zajdzie taka potrzeba, zgodnie z zaleceniami lekarza przyjmujmy leki.

Kiedy jesteśmy w ciąży
Należy wiedzieć, że krwawienie z dziąseł jest widoczne w trakcie mycia zębów lub gryzienia twardych pokarmów. Z reguły pojawia się w drugim trymestrze ciąży. Przede wszystkim świadczy o rozszerzeniu naczyń krwionośnych oraz zwiększonej ich kruchości. Nie jest to stan w jakimkolwiek stopniu zagrażający rozwojowi dziecka. Co w takim przypadku należy robić? Powinniśmy zmienić szczoteczkę na bardziej miękką, masujmy nią dziąsła dłużej niż zwykle, ale delikatniej. Używajmy płynu do płukania ust. Złóżmy wizytę u stomatologa, aby sprawdził, czy nie ma innej przyczyny krwawienia dziąseł.

Kiedy występuje u nas niedokrwistość
Należy wiedzieć, że powodem niedokrwistości może być zarówno niedobór żelaza spowodowany nieodpowiednim odżywianiem, jak i wytwarzanie przez nasz organizm zbyt małej ilości płytek krwi, krwawienia wewnętrzne, zaburzenia krzepnięcia, a nawet nowotworowe choroby krwi, na przykład białaczka. Co w takim przypadku należy robić? Pamiętajmy o tym, że niezależnie od przyczyny, która wywołuje niedokrwistość, każda jej postać wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Niezbędne jest wykonanie morfologii, a ponadto testu na krew utajoną w kale. Każda postać niedokrwistości może bowiem być groźna dla naszego życia.

Kiedy występuje u nas niedobór witamin
Należy wiedzieć, ze kiedy dziąsła zaczynają krwawić, można przypuszczać, że w naszym organizmie brakuje witaminy K i C. Należy wiedzieć, że przyczyną niedoboru witaminy K może być wyjałowienie przewodu pokarmowego, spowodowane długą kuracją antybiotykową (witamina K powstaje bowiem w jelicie grubym). Złe wchłanianie witaminy K może być też spowodowane zahamowaniem odpływu żółci. Natomiast niedobór witaminy C z reguły jest związany z nieodpowiednim żywieniem, brakiem w diecie warzyw i owoców. Co w takim przypadku należy robić? Powinniśmy włączyć do naszej diety produkty bogate w witaminę C (owoce jagodowe i cytrusowe, jabłka, kiszoną kapustę, kiwi, paprykę czy brokuły) i witaminę K (między innymi soję, wątrobę, lucernę, szpinak, pomidory, włoską kapustę).