Łysienie poporodowe - przyczyny, terapia

Łysienie poporodoweW czasie ciąży włosy wyglądają wyjątkowo pięknie. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie wpływają bardzo korzystnie na ich kondycję. Są lśniące, puszyste, a do tego na głowie pojawia się zauważalnie więcej baby hair, które szybko rosną. Niestety stan ten nie trwa długo, ponieważ z reguły krótko po porodzie włosy zaczynają masowo wypadać, co budzi przerażenie wielu kobiet.

Łysienie poporodowe to zjawisko wzmożonego wypadania włosów po urodzeniu dziecka. Dotyka ono niemal 90% kobiet i nie istnieje w 100% skuteczny sposób, na to, by go uniknąć. Można jednak znacznie ograniczyć utratę włosów i poprawić ich kondycję, a także pobudzić cebulki włosowe do produkcji młodych włosów. Sprawdź, jak sobie radzić z utratą włosów po porodzie.

Przyczyny wypadania włosów po porodzie

Z łysieniem poporodowy mamy do czynienia od pierwszych godzin po porodzie do około trzech miesięcy. W większym lub mniejszym stopniu dotyka ono prawie wszystkich młodych matek. Może przebiegać stosunkowo łagodnie i objawiać się tylko nieznacznym zwiększeniem ilości codziennie wypadających włosów, ale może również być tak silne, że włosy wychodzą wręcz garściami, a na głowie pojawiają się nieestetyczne prześwity.

Przyczyny poporodowego wypadania włosów to na pierwszym miejscu oczywiście zmiany hormonalne po ciąży, ale istotny wpływ ma również wyczerpanie organizmu ciążą i porodem i wynikające z tego braki witaminowo - mineralne oraz stres i nieodpowiednia pielęgnacja.

W czasie ciąży znacznie zwiększa się poziom estrogenów w organizmie, co pozytywnie wpływa na cebulki włosowe. Włosy rosną szybciej, jest ich więcej, są bardziej gęste, a także mocne, lśniące, nie łamią się i nie rozdwajają. Podczas trwania ciąży zatrzymaniu ulega trójfazowy cykl życia włosa. Co w praktyce oznacza, że wszystkie włosy znajdują się w tak zwanej fazie wzrostu i nie przechodzą do stanu uśpienia i wypadania. Dlatego jest ich znacznie więcej.

Niestety od razu po porodzie poziom estrogenów w organizmie gwałtownie spada, co przekłada się na wzmożoną utratę włosów. Dodatkowo podnosi się poziom prolaktyny odpowiedzialnej za laktację, która może przyczyniać się do łojotokowego zapalenia skóry, a to jeszcze bardziej pogłębia problem nadmiernego wypadanie włosów. A poza tym po zakończeniu ciąży powracają trzy fazy życia włosów i zaczynają masowo wypadać te wszystkie włosy, które nie wypadły w ciąży, ponieważ nie przeszły do fazy uśpienia, a także te, które obecnie się w niej znajdują.

Sprawdzone sposoby na wypadanie włosów po ciąży

Zmiany hormonalne w organizmie kobiety po porodzie są nieuniknione, ale wcale nie oznacza to, że nie można nic poradzić na wzmożone wypadanie włosów. Jeśli także Ciebie dotknął ten problem, nie załamuj rąk, tylko zacznij działać.

Podstawą jest prawidłowa dieta bogata w pełen zestaw witamin i minerałów. Są one niezbędne, aby organizm zregenerował się po ciąży i porodzie, odbudował uszkodzone tkanki i miał budulec do tworzenia nowych.

Aby ograniczyć wypadanie włosów, wzmocnić je i poprawić ich kondycję potrzebujemy:

  • witamin A, C, E oraz z grupy B,
  • minerałów takich jak cynk, miedź, żelazo,
  • białka bogatego w aminokwasy siarkowe: cystynę i metioninę, które są bardzo korzystne dla włosów, skóry i paznokci.

Dieta powinna być o wysokiej wartości odżywczej, zdrowa, z pewnego źródła
W naszej diecie nie powinno więc zabraknąć owoców i warzyw, a także orzechów, pestek (słonecznika, dyni), nasion sezamu, drożdży, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb, jajek oraz owoców morza. Karmienie piersią nie wyklucza spożywania żadnego z tych produktów. Wiele kobiet po porodzie bardzo zubaża swoją dietę w obawie, że może zaszkodzić karmionemu piersią dziecku. Są to jednak obawy bezpodstawne. Przechodząc na restrykcyjną dietę eliminacyjną, zaszkodzimy i sobie i dziecku. Unikajmy wszelkich dań gotowych, produktów przetworzonych, słodyczy białej mąki i cukru, tłuszczów utwardzonych oraz konserwantów i wzmacniaczy smaku i zapachu. Dobrze też zachować ostrożność w spożywaniu silnie gazotwórczych potraw z warzyw kapustnych.

Warto sięgnąć po specjalne suplementy diety dedykowane kobietom po porodzie
Pomogą one szybko wyrównać braki witamin i minerałów. Dzięki nim poprawi się nie tylko stan Twoich włosów i skóry, ale również samopoczucie - będziesz mieć więcej siły, aby podołać codziennym obowiązkom.

Niezwykle istotna jest też odpowiednia bardzo delikatna pielęgnacja włosów
Zmieńmy swój dotychczasowy szampon na delikatniejszy bez SLS i innych silnych detergentów oraz obciążających włosy silikonów. Wybierzmy łagodny szampon ziołowy na bazie korzenia mydlnicy lekarskiej, tymianku, rozmarynu, czy czarnej rzepy. Należy myć włosy letnią wodą - warto to robić bardzo ostrożnie, aby nie łamać i wyrywać kosmyków. Dobrym pomysłem jest też rezygnacja z suszarki do włosów lub zakupienie takiej z chodnym nawiewem powietrza, ponieważ suszenie gorącym powietrzem może przyczyniać się do wzmożonego wypadania i łamania się włosów, oraz pogarszać kondycję skóry głowy. Warto też regularnie masować skórę głowy i stosować specjalne wcierki na porost włosów lub naturalne oleje. Świetnie sprawdzą się preparaty zawierające wyciągi z pokrzywy oraz olej z czarnuszki. Wmasowujemy wybrany preparat w skórę głowy na minimum pół godziny przed myciem włosów.

Odpoczynek to zdrowie!
Postarajmy się też odpoczywać, kiedy tylko się da i spać wtedy, gdy śpi dziecko. Bardzo ważne jest też ograniczenie stresu, który często powoduje nasilenie się wypadania włosów. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju techniki medytacyjne i oddechowe, lekkie ćwiczenia na przykład spokojna joga czy relaksująca muzyka.

W wielu przypadkach już po 2-3 tygodniach suplementacji, zdrowej diety i specjalnej pielęgnacji widać znaczną poprawę. Ilość traconych włosów wyraźnie się zmniejsza, a za czasem będzie jeszcze lepiej. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak problem, zamiast maleć, nasila się, może okazać się bardziej złożony. Choć większości przypadków za łysienie poporodowe odpowiadają gwałtowne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, to jednak zdarza się, że problem pogłębia się z powodu problemów zdrowotnych.

Przyczynami nadmiernego wypadania włosów po porodzie może być także dosyć powszechna u młodych mam anemia oraz zaburzenia pracy tarczycy, a konkretnie jej niedoczynność. Dlatego, jeśli włosy wychodzą nam garściami, nie pomaga suplementacja, poprawa diety oraz odpowiednia pielęgnacja, a od porodu minęły już trzy miesiące, warto wybrać się do lekarza. Powinnyśmy wykonać badanie krwi - morfologię, poziom żelaza oraz TSH - pomogą one zdiagnozować ewentualną niedokrwistość lub nieprawidłowości w pracy tarczycy.