Odżywki do włosów - ich rodzaje, właściwości i zastosowanie

Odżywka do włosówOdżywki do włosów - preparaty pielęgnujące, regenerujące i ułatwiające rozczesywanie włosów, są uzupełnieniem szamponów do włosów. Odżywki do pielęgnacji włosów występują w kilku postaciach, mogą być uzupełnieniem danej linii szamponów lub występować jako samodzielna kuracja.

Odżywki przeznaczone są do różnego rodzaju skóry i włosów, w sklepach dostępne są:

 • do włosów normalnych,
 • do włosów przetłuszczających się,
 • do włosów suchych i zniszczonych,
 • do włosów farbowanych.

Dostępne są też odżywki do włosów kręconych i długich.

Odżywki do włosów normalnych - zazwyczaj są delikatne, pomagają w rozczesaniu włosów. Włosy normalne są miękkie i sprężyste oraz podatne na układanie, nie są farbowane ani rozjaśnianie więc ich pielęgnacja ogranicza się mycia oraz używania lekkiej nieobciążającej odżywki najlepiej przeznaczonej do spłukiwania. Raz w miesiącu można zastosować odzywkę regenerującą w postaci balsamu lub maski.

Odżywki do włosów przetłuszczających się - mają za zadanie nawilżać, regenerować i regulować produkcję łoju. Tego typu preparaty posiadają w swoim składzie wyciąg z pokrzywy, mięty, rumianku, zielonej herbaty – zioła te odświeżają i regulują wydzielanie łoju.

Przy pielęgnacji włosów przetłuszczających się wskazane są odżywki w postaci:

 • lotionu - reguluje pracę gruczołów łojowych i sprawia, że włosy pozostają świeże przez długi czas,
 • maski - normalizująco-oczyszczające, zawierają w swoim składzie glinki, które posiadają właściwości ściągające i odżywiające, tego typu preparaty skutecznie regulują pracę gruczołów,
 • wody np. brzozowej - odświeża skórę głowy, zmniejsza przetłuszczanie oraz wzmacnia cebulki włosowe,
 • ampułek - przeznaczone są do wzmacniana przetłuszczających się włosów ze skłonnością do łupieżu.

Odżywki do włosów suchych i zniszczonych - przeznaczone są do nawilżania i regeneracji suchych i łamliwych włosów. Te preparaty są bogate w wyciągi roślinne, aminokwasy i ceramidy przeznaczone są do rekonstrukcji uszkodzonej struktury włosa.

Odżywki przeznaczone do włosów suchych i zniszczonych najlepiej sprawdzają się w postaci:

 • maski - intensywne i bogate w swoim składzie maski odżywiają i regenerują suche łamliwe włosy, mają zazwyczaj w swoim składzie oleje: arganowy, kokosowy, jojoba, olej ze słodkich migdałów i orzechów makadamia - przy regularnym stosowaniu tego typu preparatów włosy nabierają blasku i zdrowego wyglądu,
 • balsamu - pielęgnuje, nawilża oraz ułatwia rozczesywanie włosów, zawiera w swoim składzie proteiny i ceramidy,
 • oleju - te preparaty przeznaczone są do regeneracji i nawilżania suchych i zniszczonych włosów, eliminują puszenie włosów oraz dostarczają im termiczną ochronę, polecane są też do pielęgnacji suchych i rozdwajających końcówek.

Odżywki do włosów farbowanych - podobnie jak odżywki do włosów suchych powinny być gęste i treściwe, bogate w składniki odżywcze i nawilżające. Tego typu odzywki zawierają filtry UV, aby chronić włosy przed słońcem - pod jego wpływem kolor może wypłowieć albo zmienić odcień. Dobrym rozwiązaniem jest odżywka w sprayu – ten kosmetyk jest prosty w użyciu i działa przez długi czas, zabezpieczenia i odżywia włosy.

Na rynku dostępne są odżywki przeznaczone do włosów kręconych - mają za zadanie nawilżać (włosy kręcone często są suche) oraz podkreślić i wydobyć skręt loków.

Odżywki do pielęgnacji włosów długich - są to kosmetyki ułatwiające rozczesywanie oraz zapobiegające plątaniu włosów, nawilżają oraz nadają połysk.

Na to, w jakiej kondycji są nasze włosy ma wpływ wiele czynników m. in. dieta, stan zdrowia czy też zabiegi, jakim poddawane są nasze włosy. Częste farbowanie, suszenie suszarką czy prostowanie osłabia włosy i sprawia, że są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy. Wybierając odżywkę do włosów należy kierować się rodzajem i kondycją włosów, trzeba też pamiętać o jej regularnym stosowaniu, ponieważ używana sporadycznie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Kluczem do sukcesu w walce o zdrowy i ładny wygląd włosów jest systematyczność w stosowaniu produktów do pielęgnacji włosów.