Olejowe oczyszczanie twarzy - OCM

Olejowe oczyszczanie twarzyCo to jest OCM? OCM to skrót od angielskiego Oil Cleansing Method. Olejowe oczyszczanie twarzy było znane i bardzo popularne już w starożytnym Egipcie. Dziś ta metoda przeżywa odrodzenie i używana jest w takiej samej jak kiedyś niezmienionej formie.

Dlaczego ta metoda jest bardziej skuteczna niż mycie twarzy wodą?

W dużym uproszczeniu oleje mogą się rozpuszczać w innych olejach, więc sebum produkowane przez nasze gruczoły jest usuwane dokładniej niż w przypadku używania wody. Używanie olei pomaga w regulowaniu pracy gruczołów, hamuje nadmierne wydzielanie sebum i nie zaburza naturalnego pH skóry.

Olejów można używać do demakijażu, bo świetnie usuwają brud. Oprócz właściwości myjących oleje mają również właściwości pielęgnacyjne i nawilżające.

Jakiego oleju użyć?

Powszechnie stosuje się mieszankę dwóch olejów. Oleju bazowego i oleju rycynowego, który bardzo dobrze oczyszcza skórę, ale używany samodzielnie może prowadzić do przesuszenia skóry. Dlatego właśnie miesza się go z olejem bazowym. Olej bazowy wybieramy wedle własnych upodobań. Najważniejsze żeby używanie olejów było dla nas przyjemne i relaksujące, dlatego warto zwrócić uwagę na to czy nie przeszkadza nam ich zapach. Dla każdego rodzaju skóry sprawdzą się inne proporcje, ale również z nimi możemy trochę poeksperymentować.

Zasada jest prosta skóra sucha - niewielka ilość oleju rycynowego. Skóra tłusta - więcej olejku rycynowego.

Jak oczyścić twarz tą metodą?

  • 1. Wklepujemy olej w twarz
  • 2. Kilka minut masujemy twarz kolistymi ruchami
  • 3. Ręcznik, lub inny materiał moczymy w gorącej wodzie, wykręcamy i rozgrzanym ręcznikiem przykrywamy twarz, dociskając go delikatnie do momentu aż ostygnie. Czynność powtarzamy kilka razy np. 3 razy
  • 4. Moczymy ręcznik w zimnej wodzie, wykręcamy i przykładamy do twarzy
  • 5. Nakładamy krem, lub cienką warstwę oleju

Zabawa gorącym i zimnym ręcznikiem ma za zadanie najpierw otworzyć pory, aby dogłębnie je oczyścić a następnie je zamknąć. Po zabiegu wyraźnie widać że liczba wągrów się zmniejszyła.