Owulacja czyli jajeczkowanie, a kalendarz

Czas owulacjiOwulacja jest najważniejszym momentem w cyklu miesięcznym kobiety. W tym czasie ma miejsce uwolnienie z jajnika komórki jajowej, która może zostać zapłodniona. Dzięki poznaniu tego zjawiska oraz uwrażliwieniu się na mity jego dotyczące, każda kobieta może do planowania powiększenia rodziny podchodzić rozsądnie i w pełni świadomie.

Mimo iż uważa się, że zajść w ciążę można zawsze, gdy odbywamy stosunek bez zabezpieczenia, takie myślenie jest błędne. Kobieta jest płodna w okresie 24 godzin po owulacji, ale mianem dni płodnych określamy zazwyczaj kilka dni poprzedzających jajeczkowanie jak i następujących po nim - kalendarzykdniplodnych.pl

Jest tak dlatego, że plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni, dlatego teoretycznie zapłodnienie jest możliwe przy współżyciu w okresie około tygodnia, w którym miała miejsce owulacja. Warto wiedzieć również, że w jednym cyklu miesięcznym ma miejsce jedno jajeczkowanie, nie ma możliwości wielokrotnej owulacji w czasie jednego miesiąca. Gdy jednocześnie dojrzeją dwa jajeczka w dwóch jajnikach i w tym samym czasie zostaną zapłodnione, mamy do czynienia z ciążą mnogą. Co ciekawe, samodzielnie nie można ani przyspieszyć ani opóźnić momentu owulacji.

Owulacja - znaczenie dla planowania ciąży

Na jej czas ma jednak wpływ wiele czynników wewnętrznych, takich jak nastrój, zdrowie czy samopoczucie. Stres lub choroba mogą opóźnić owulację i tym samym wydłużyć cały cykl miesięczny. Podobnie na jego długość wpływa zmiana klimatu, na przykład na skutek wakacji w egzotycznym kraju. Jak tłumaczą to lekarze? Uważają, że kobiecy organizm sam dąży do jajeczkowania w jak najbardziej sprzyjających warunkach. Przedłużona, czyli późniejsza owulacja wydłuża również cały cykl miesięczny, który zamiast 28 dni może trwać 35 lub nawet więcej. Jeśli jest to sytuacja jednorazowa, nie ma powodu do niepokoju i zasięgania porady lekarza ginekologa. Wiedza na temat owulacji, istotnego momentu kobiecego cyklu jest bardzo istotna, zarówno z punktu planowania powiększania rodziny jak i reagowania na zmiany w organizmie.