Oznaki ciąży - jak poznać, że spodziewam się dziecka?

Oznaki ciążyCiąża trwa 40 tygodni, licząc od momentu zapłodnienia. Zwykle o stanie błogosławionym dowiadujemy się około 5 tygodni po owulacji, gdy nie pojawia się miesiączka i obserwujemy szereg innych objawów, sugerujących, że spodziewamy się dziecka. Jakie to symptomy? Jak jeszcze przed wykonaniem testu dowiedzieć się, że z dużym prawdopodobieństwem w tym cyklu zostało poczęte nowe życie?

1. Brak miesiączki
Pierwszym objawem, który sugeruje nam, że możemy być w ciąży jest oczywiście brak miesiączki. Gdy nic nie zapowiada okresu i nie pojawia się on w wyznaczonym czasie, pierwszą myślą kobiety jest ciąża. Z wykonaniem testu należy jednak poczekać kilka dni, aby wynik był bardziej wiarygodny. Wiele pań obserwuje (będąc już w ciąży) skąpe plamienie bez dolegliwości bólowych na kilka dni przed okresem (około 10 dni po owulacji). Może je mylić ze skąpym krwawieniem miesiączkowym i od tego dnia błędnie liczyć nowy cykl. To jednak nic innego jak plamienie implantacyjne, oznaczające, że zarodek zagnieździł się w macicy. To także objaw ciąży, może jednak na niego liczyć niewielki odsetek ciężarnych. Zwykle plamienie implantacyjne zauważymy, gdy błona śluzowa jest bardzo mocno ukrwiona i zagnieżdżające się jajeczko nieco ją uszkadza. Plamienie powinno być brązowe, skąpe, jednorazowe, choć można plamić nawet do 3 dni.

2. Nadwrażliwość i ból piersi
Na początku ciąży pojawić się może także ból o obrzęk piersi: wiele pań twierdzi, że są one bardziej wrażliwe niż przed miesiączką, co sprawia, że kierują swoją uwagę w stronę apteki i zakupienia testu ciążowego. Biust w pierwszych tygodniach ciąży staje się wyjątkowo wrażliwy, piersi mogą od razu się powiększać, co zwykle nie uchodzi uwadze kobiety oraz jej partnera, niestety jego pieszczoty nie sprawiają już tyle przyjemności, ponieważ piersi są obrzmiałe, naczynka krwionośne coraz wyraźniej prześwitują przez skórę. Za taki stan rzezy odpowiedzialne są zmiany hormonalne, do których dochodzi w organizmie po zapłodnieniu. Jak radzić sobie z bólem piersi? Warto postawić na wygodne biustonosze, wykonane z wysokiej jakości materiałów, możemy zdecydować się również na zakup staników półusztywnianych: fiszbiny mogą dodatkowo podrażniać bolące piersi. Warto postawić również na chłodne kąpiele: piersi nie lubią zbyt ciepłej wody.

3. Nudności i wymioty, zmiana apetytu
Jednym z najpopularniejszych pierwszych objawów ciąży są nudności. Panie uskarżają się na nie już od początku ciąży, zwykle jednak nudności pojawiają się w okolicy 5-6 tygodnia i trwać mogą do końca I trymestru lub dłużej. Jak radzić sobie z uporczywymi mdłościami, do których niejednokrotnie dochodzą wymioty? Sposobów jest kilka:

  • należy jeść częściej ale mniejsze porcje, stawiając na potrawy lekkostrawne;
  • najlepiej zjeść coś po przebudzeniu, a jeszcze przed wstaniem z łózka;
  • w przypadku wymiotów należy dużo pić, aby nie doprowadzić do odwodnienia;
  • w przypadku wyjątkowo uporczywych nudności i wymiotów warto rozważyć czasowe zwolnienie lekarskie w tym trudnym okresie.

4. Nadwrażliwość na zapachy
Wiele pań w początkowym okresie czasu deklaruje, że bardzo wyostrzył się im zmysł węchu. Nie musi być ona tożsama z przyzwyczajeniami, jakie miały do tej pory, np. może zacząć je drażnić zapach kawy czy nawet ulubionych perfum. Ciężarne wyjątkowo źle reagują na dym papierosowy, zapach benzyny czy przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Negatywnie mogą reagować także zapach niektórych potraw lub środków czyszczących. Dlaczego się tak dzieje? Być może w ten sposób matka natura chroni kobietę przed przebywaniem tam, gdzie coś może zaszkodzić maluszkowi, dlatego ciężarna instynktownie unika nieprzyjemnych zapachów i miejsc.

5. Nadmierna senność
Wiele pań w początkowych tygodniach ciąży obserwuje zmianę swoich dotychczasowych przyzwyczajeń: z pełnych energii kobiet stają się ospałe, wiecznie zmęczone, zasypiają po obiedzie, chce im się spać w pracy - to może być oznaka ciąży. Ciało już od pierwszych tygodni przygotowuje się na trudy ciąży i porodu, zwiększa się ilość krwi, przybywa wody w organizmie, wszystko to może skutkować większym zmęczeniem i uczuciem senności. Czy z tym walczyć? Absolutnie nie, ciężarna powinna wypoczywać tyle, ile potrzebuje, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

6. Drażliwość, huśtawki nastroju
Jednym z pierwszych objawów ciąży, zwykle zauważanym przez otoczenie ciężarnej jest jej zwiększona drażliwość oraz huśtawki nastrojów. Przyszła mama łatwo przechodzi z jednego nastroju w drugi, szybciej niż wcześniej się denerwuje, zdarza się jej popłakiwać. Za wszystko odpowiedzialne są oczywiście hormony ciążowe. Co z tym zrobić? Niestety, niewiele możemy, ponieważ nie mamy wpływu na wahania poziomu hormonów w naszym organizmie. Partner powinien wykazać się wyrozumiałością dla swojej ukochanej, wszystko bowiem zmienia się na lepsze: oczekują wymarzonego dziecka.

7. Zawroty głowy, szybkie męczenie się
Przyszłe mamy mogą na początku ciąży odczuwać również ogólnie pogorszone samopoczucie, mogą skarżyć się na bóle i zawroty głowy, mogą o wiele szybciej się męczyć. Są to objawy zupełnie naturalne.

Wiele pań obserwuje również inne objawy, które sugerować mogą ciążę, w tym:

  • zwiększoną ilość śluzu szyjkowego;
  • ból jednego jajnika, jak podczas owulacji;
  • zimne poty;
  • zgaga;
  • częste oddawanie moczu;
  • objawy typowe dla przeziębienia.

Dla potwierdzenia ciąży należy najpierw wykonać apteczny test ciążowy, najlepiej 2 dla otrzymania bardziej wiarygodnego wyniku. Następnie należy udać się na pierwszą wizytę do ginekologa, który po badaniu potwierdzi oficjalnie ciążę. Można również w międzyczasie wykonać badanie z krwi na obecność hormonu beta HCG, jego przyrost również zwiastuje ciążę.

Co czeka nas później? W miarę upływu ciąży objawy są zupełnie inne, poza oczywistym, czyli rosnącym brzuszkiem ciężarna może spodziewać się bólu pachwin, miednicy - na skutek rozciągających się mięśni i więzadeł, a także bólu w dolnej części kręgosłupa (nie powinien być zbyt silny) - na skutek rosnącej macicy. Pod koniec ciąży z kolei może odczuwać ból żeber na skutek kopniaków maleństwa, ból krocza z powodu ucisku macicy, jak również ból pleców, spowodowany coraz większym, słodkim ciężarem, jaki nosi w sobie. Częściej dokuczać może zgaga, bóle i kurcze łydek oraz coraz trudniej znaleźć jest wygodną pozycję do spania. Ukojenie dać mogą specjalne poduszki dla ciężarnych w kształcie rogala, które podkłada się pod głowę, brzuszek i między kolana.

Ciąża, jak widać, jest stanem wyjątkowym, obfitującym w różnorodne dolegliwości ale i wspaniałe przeżycia, od ujrzenia dwóch kreseczek na teście, przez pierwsze badanie USG i usłyszenie bicia serduszka swojego dziecka oraz pierwsze ruchy maluszka, aż po to niezwykłe spotkanie na sali porodowej. Wiele kobiet, mimo nieprzyjemnych dolegliwości oraz panów, którzy w czasie ciąży mogli mieć dość utyskiwania partnerek, wspomina czas oczekiwania na dziecko z ogromnym wzruszeniem i sentymentem.