Objawy ciąży - pierwsze tygodnie

Objawy ciążyObjawy ciąży - pierwsze tygodni. W pierwszych dniach ciąży organizm kobiety wysyła sprzeczne sygnały, ponieważ najczęściej obserwowanym i pierwszym symptomem jest ból podobny do tego, który towarzyszy w czasie miesiączki w spodziewanym terminie jej nadejścia.

Pierwsze objawy ciąży, wczesne objawy ciąży

Jednak na skurczach tych się kończy, następnie prawie 90% kobiet zaczyna odczuwać wzmożoną senność w dzień i nocy, spadek nastroju i formy. Większość kobiet jest wówczas przekonana, że cierpi na anemię. W tym czasie wyostrzają się zmysły węchu i smaku. Zdarza się, że ulubione potrawy przestają smakować, a nałogowym palaczkom przeszkadza dym z papierosa.

Po dwóch do trzech tygodniach przemęczenie mija, ciężarne otrzymują niespodziewany zastrzyk energii i znacznie więcej siły niż kiedykolwiek. Jest to czas kiedy hormony sprzyjają wysiłkowi fizycznemu. Natomiast w sferze umysłowej następuje spadek koncentracji, zdolności poznawczych i dedukcyjnych, zupełnie jakby część szarych komórek wybrała się na urlop. Popełniamy dziecinne wpadki, zapominamy że gazowany napój przy zbyt gwałtownym odkręceniu wyleje się, o ważnych spotkaniach, o wizycie u lekarza. Roztargnienie i niemożność koncentracji jest porównywalna, do tej która towarzyszy nastolatkom w okresie dojrzewania. Jest to czas kiedy najczęściej przyszłe mamy wiedzą o odmiennym stanie i żartują, że dziecko zjada ich szare komórki.

Fizyczne objawy ciąży

Typowo fizyczne objawy to puchnięcie kończyn dolnych, zgaga, wymioty, bezsenność, częste migreny, bóle lędźwiowej części kręgosłupa, brak apetytu, bądź nadmierne łaknienie. Symptomy te mogą towarzyszyć przez pierwsze tygodnie, lub przez całe dziewięć miesięcy. Kolejnym objawem, na szczęście nie tak częstym jak pozostałe jest zapalenie okolic intymnych, związane ze zmianami hormonalnymi i często występującymi u kobiet w ciąży bakteriami w moczu. Mimo, że dolegliwość tą zgłasza większość ciężarnych nie należy jej lekceważyć ponieważ niektóre bakterie i grzyby mogą zaszkodzić dziecku.

Oczywiście wymienione objawy ciąży nie brzmią zachęcająco, tym bardziej, że praktycznie przez całą ciążę ze względu na prawidłowy rozwój dziecka nie można przyjmować żadnych leków i tylko niektóre zioła. Jedak kobiety od zawsze były matkami, i zanim popularne środki na migrenę, zgagę i wymioty były dostępne bez recepty musiały jakoś przeżyć to długie dziewięć miesięcy. Dlatego będąc w stanie odmiennym warto skorzystać z babcinych sposobów radzenia sobie z ciążowymi dolegliwościami.

Domowe sposoby na objawy ciąży

Na ból głowy pomaga masaż karku i koliste ruchy palców na skroniach, a także plaster surowego ziemniaka, lub liść kapusty na czole.

Na zgagę najlepszy jest rumianek, mięta i orzechy migdałowe, na wymioty no cóż w tym wypadku polecam lekkostrawną dietę i unikanie ostrych zapachów.

Na spuchnięte nogi pomaga trzymanie stóp wyżej od reszty ciała i moczenie w ciepłej wodzie, a na bolący kręgosłup spanie z poduszką między kolanami, która równoważy ciężar i rozmiar brzucha, dzięki czemu ciało jest w naturalnej pozycji.

Pewnie do wielu z Was takie domowe sposoby nie przemawiają, jednak kiedy półki apteki uginają się od cudownych leków na wszystko, a przyszła mama myśli najpierw o dziecku, a siebie stawia na drugim miejscu, chwyta się różnych metod by choć prze chwilę poczuć się lepiej.

Bez względu na uciążliwość opisanych objawów narodziny dziecka sprawiają, że większość mam już po kilku dniach zapomina o dręczącej zgadze czy wymiotach.