Wśród kobiet krąży wiele legend związanych z wczesnymi objawami ciąży. Jednak domysły i opowieści przekazywane z ust do ust zazwyczaj nie wiele mają wspólnego z rzeczywistością. Aby w przyszłości już nie mylić symptomów ciąży z błędnymi podejrzeniami, trzeba wreszcie obalić najbardziej popularne mity, aby w podświadomości pozostała jedynie prawda.
W trakcie ciąży nie ma miesiączki - FAKT!
Trudno zaprzeczyć, że spóźniający się okres nie jest objawem ciąży. Bardzo wiele kobiet w ogóle zaczyna podejrzewać ciążę, kiedy odkrywa kilkudniowe opóźnienie miesiączki. Wtedy też decydują się na wizytę u lekarza lub po prostu na wykonanie testu ciążowego. Jednak, mimo że motyw braku miesiączki ugruntował się w podświadomości kobiet na całym świecie, to trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieje też wiele innych powodów zatrzymania miesiączkowania. Wystarczy, że kobietę spotka więcej stresu w danym miesiącu lub znacznie schudnie, aby okres nie wystąpił. Warto zdawać sobie sprawę, aby nie podejrzewać ciąży, kiedy w ogół jest wiele innych wskazówek oraz brak objawów ciąży.
Krwawienie zawsze oznacza poronienie! – MIT! / (czasem) FAKT!
Brak wystąpienia okresu nie oznacza, że w trakcie ciąży nie może wystąpić krwawienie. I wcale nie musi wiązać się to z zagrożeniem zdrowia lub życia nienarodzonego dziecka. U znacznej ilości kobiet plamienie pojawia się kilka dni po zapłodnieniu (około 10 dnia) i jest ono całkowicie naturalne. Dlaczego? Wszystko z powodu tego, że wiąże się ono z zagnieżdżeniem zarodka w macicy, dlatego to zjawisko jest tożsame z ciążą. W późniejszych fazach trzeba pozostać szczególnie czujnym, gdyż jakiekolwiek krwawienie może być niepokojącym sygnałem. Wtedy trzeba natychmiast udać się do ginekologa, aby poznać rzeczywistą przyczynę jego wystąpienia.
Pojawienie się wyrazistego brzucha nawet kilka dni, czy tygodni od zapłodnienia (stosunku) - MIT!
Według wiedzy znacznej ilości kobiet i niemal wszystkich mężczyzn, ciężarną można rozpoznać przede wszystkim po odstającym brzuchu. Najbardziej niedorzeczne jest to, że uważa się, że pojawia się on w niedługim czasie od chwili zapłodnienia. Przez co wiele kobiet zaczyna obawiać się, kiedy ich brzuch staje się bardziej widoczny, mimo iż brak jakichkolwiek innych objawów świadczących o ciąży. Uzasadnienie takiego stanu rzeczy jest jedno, a większość tych kobiet po prostu nie jest w ciąży. Potwierdzić może to przede wszystkim fakt, że pierwsze widoczne zmiany w tym rejonie ukazują się około 12 tygodnia (czyli w trzecim miesiącu!). Stąd też jakiekolwiek zmiany, które mają miejsce w niedługim czasie od odbycia stosunku, mogą mieć zupełnie inne uzasadnienie. Wiele kobiet boryka się z nabrzmiałym brzuchem po prostu w trakcie lub w pobliżu okresu, a zaraz po jego zakończeniu wszystko wraca do normy.
W trakcie ciąży kobiety mają żylaste piersi - FAKT!
Jednak zanim wszystkie kobiety wpadną w panikę, warto dodać, że jest to zjawisko całkowicie tymczasowe. I co najważniejsze, można dostrzec zmiany tego typu dopiero w trakcie trzeciego trymestru. Mimo że naprawdę sporo kobiet przekonanych jest, że są to oczywiste objawy ciąży. Dostrzeżenie większej ilości żyłek na piersiach w niedługim okresie od stosunku musi mieć zupełnie inne podłoże i ciąża nie ma z nim nic wspólnego.
Częste oddawanie moczu jest oznaką ciąży - FAKT!
Wbrew pozorom kobiety, u których doszło do zapłodnienia, zmuszone są oddawać mocz częściej, niż zazwyczaj. Naukowcy tłumaczą tę sytuację powiększającą się macicą, która w rezultacie zaczyna naciskać między innymi na pęcherz. Wiele kobiet boryka się z tym problemem przez całą ciążę, a niewielki odsetek odczuwa go dopiero w trzecim trymestrze. Jednak, jeśli problemy tego typu wystąpią tydzień po odbyciu stosunku, a do okresu pozostało jeszcze około tygodnia, to oznacza, że najprawdopodobniej nie ma mowy o ciąży.
Wymioty jako pierwsze objawy ciąży - MIT!
W tym momencie zapewne większość kobiet zwątpiła w swoją wiedzę. Nic w tym dziwnego skoro na każdym kroku można przeczytać, czy usłyszeć o tym, że mdłości i ciąża to jedność. W dodatku to one mają być tym cennym drogowskazem, który powie, czy to już ciąża, czy jeszcze nie. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Żadna kobieta, która jest w pierwszych tygodniach, czy dniach ciąży nie odczuwa mdłości. Dolegliwości tego typu pojawiają się dopiero około szóstego tygodnia, kiedy zdecydowana większość przyszłych matek jest już w pełni świadoma swojego stanu. Dlatego najwyższa pora raz na zawsze obalić ten mit.
Piersi stają się wrażliwsze, ale też pełniejsze - FAKT!
Kiedy w momencie, gdy powinien wystąpić okres, zaczyna się zauważać zmiany w swoich piersiach, ciąża staje się już coraz bardziej realna. Przede wszystkim, wtedy stają się one wrażliwe na dotyk, czasem na tyle, że przy kontakcie z materiałem odczuwalny jest dokuczliwy ból. Trzeba przyznać, że jest to jeden z pierwszych objawów ciąży, którego nie sposób pominąć. W tym momencie dobrze wykonać po prostu test ciążowy, aby nie okazało się, że powód takiego stanu rzeczy jest zupełnie inny.