Plamy z czerwonego wina - jak usunąć?

Plamy z winaJak usunąć plamy z czerwonego wina?

Plamy z wina w oczach wielu gospodyń domowych jawią się jako jedne z najtrudniejszych do usunięcia. Tymczasem niekoniecznie musi tak być - wystarczy nieco sprytu i sprawdzone od wieków sposoby.

Świeże plamy z czerwonego wina

Usuwanie plam z czerwonego wina, która jeszcze nie zdążyły zaschnąć, jest dość proste. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wino nie wyschło jeszcze całkowicie i nie "weszło" w materiał, a także nie utrwaliło się na nim. Plamy zupełnie świeże warto posypać grubą solą - czerwone wino wówczas w nią wsiąknie, co również wywabi kolor. Następnie obrus należy zwyczajnie uprać.

Jeżeli plamy z wina są na białym obrusie, a my nie mamy pod ręką soli, możemy użyć... białego wina. Dobrze w tej roli sprawdza się również szampan. Plamę polewamy trunkiem, a następnie płuczemy. Potem cały obrus wrzucamy do pralki. Nieco trudniej jest, gdy obrus jest kolorowy. Wówczas możemy obrus albo namoczyć w wodzie z amoniakiem, albo z odrobiną rozcieńczonej wody utlenionej. Po namoczeniu płuczemy obrus i zwyczajnie go pierzemy.

Zaschnięte plamy z czerwonego wina

Zaschnięte plamy z czerwonego wina nieco trudniej jest usunąć, bo zdążyły dojść do wewnętrznych włókien materiału i tam wyschnąć. Tutaj znów usuwanie plam z białego materiału jest o wiele prostsze niż z kolorowego. Jeżeli plamy z wina mamy na białym obrusie, należy go namoczyć w wodzie z mydłem, amoniakiem albo spirytusem. Plamę bezpośrednio można polać również wodą utlenioną, bez rozcieńczania jej. Dla wytrwałych polecane jest wywieszenie materiału na słońce i pozostawienie w wysokiej temperaturze na kilka dni - plama powinna wypłowieć, dzięki czemu łatwiej będzie ją usunąć.

W przypadku materiałów kolorowych i plam z wina, które zdążyły już wyschnąć, nie jest łatwo. Bezpośrednio na plamę można nałożyć męską piankę do golenia, po czym spłukać ją po kilku minutach - to rozwiązanie nadaje się również do delikatnych tkanin. Jeżeli obrus jest mocny i bawełniany, możemy spróbować przelać wodę gorącym mlekiem, a potem po prostu wyprać obrus.

Jak widać, usuwanie plam z czerwonego wina nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się to zdawać. Zawsze warto mieć w domu kilka rzeczy, które w takich chwilach mogą okazać się bardzo przydatne.