Somatyczne objawy ciąży

Objawy ciażyObjawy ciąży możemy najprościej podzielić na symptomy somatyczne oraz zmiany w zachowaniu, wynikające zarówno z przemian hormonalnych jak i nowej hierarchii wartości, którą wprowadza oczekiwanie na dziecko.

Objawy somatyczne ciąży towarzyszą przyszłej mamie praktycznie przez cały okres ciąży, od momentu poczęcia, aż do rozwiązania. Są one równocześnie najbardziej zauważalnymi symptomami ciąży, wskazującymi jej najważniejsze etapy.

Pierwsze objawy ciąży

Pierwszym objawem, który zazwyczaj uświadamia kobiecie jej odmienny stan, jest brak miesiączki (wczesne objawy ciąży). Gdy w planowanym czasie krwawienie się nie pojawia, przyszła mama kupuje test ciążowy i udaje się na wizytę kontrolną do ginekologa.

Kolejna oznaka jest jednym z najmniej lubianych symptomów ciąży, ponieważ obejmuje poranne nudności i wymioty. Po wstaniu z łóżka kobiecie kręci się w głowie, jest jej niedobrze, nie ma apetytu. Zazwyczaj mdłości mijają po kilku tygodniach, ale mogą również trwać przez cały pierwszy trymestr. W miarę upływu tygodni, przyszłe mamy zauważają, jak zmienia się ich ciało. W okolicy czwartego miesiąca widać już lekko zaokrąglony brzuszek. Powiększają się również piersi, stając się bardziej wrażliwe na dotyk. Drugi trymestr ciąży panie zazwyczaj określają jako najbardziej przyjemny. Skóra staje się delikatna, gładka, poprawia się wygląd włosów i paznokci.

W trzecim trymestrze ciąży brzuszek staje się coraz większy, co może przyczyniać się do problemów z poruszaniem. Powiększająca się macica niejednokrotnie przyczynia się do problemów z układem pokarmowym czy moczowym. Może bowiem powodować zgagę, wzdęcia, niestrawność, zaparcia, ale również częste oddawanie moczu. Zaleca się zdrową dietę, bogatą w błonnik oraz zrezygnowanie z mocno przyprawionych i ostrych potraw. Wiele kobiet w ostatnim trymestrze lub ciąży mnogiej narzekać mogą na kurcze, obrzęk i bóle nóg oraz dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Warto więc postawić na lekką gimnastykę. W wielu centrach fitness organizowane są specjalne zajęcia dla przyszłych mam. Mimo tych, nie zawsze przyjemnych, objawów wiele pań zgodnie deklaruje, że ciąża jest czasem wspaniałym, radosnym, a kiedy na świecie pojawia się upragnione dziecko, poranne mdłości czy bóle pleców odchodzą w zapomnienie.