Wyprawka, lista rzeczy dla noworodka

Wyprawka dla noworodkaKompletowanie wyprawki dla noworodka to przyjemne zajęcie dla przyszłych rodziców. Co zakupić, aby być odpowiednio przygotowanym na pojawienie się dziecka na świecie?

Lista rzeczy dla noworodka

1. Wózek - tradycyjny wózek dziecięcy składa się z 3 elementów: gondoli, wózka spacerowego oraz nosidełka samochodowego, które można wpiąć w stelaż wózka za pomocą adapterów. Obecnie obserwuje się trend odchodzenia od zakupu tradycyjnej gondoli na rzecz traktowania nosidełka jako gondoli. Takie rozwiązanie pozwala nam na szybkie przekształcenie nosidła w wózek. Wybierajmy wtedy nosidełka z solidną budką, która ochroni maluszka przed wiatrem i słońcem. Dodatkowo, wózki wyposażone są w szereg akcesoriów, w tym folię przeciwdeszczową, moskitierę oraz ochraniacze na nóżki i torbę. W wózkach zwracajmy uwagę na dobrej jakości amortyzatory oraz pompowane koła.

2. Fotelik samochodowy / nosidełko - to niezbędny element wyprawki każdego maluszka. Jest konieczny w momencie odbioru dziecka z oddziału położniczego. Na rynku dostępnych jest wiele modeli fotelików, wiele z nich można zakupić od razu z wózkiem w modelu 3w1. Fotelik powinien być wygodny i bezpieczny oraz pasować do naszego samochodu. Można go montować za pomocą specjalnej bazy lub pasów bezpieczeństwa. Niektóre foteliki rozkładają się do pozycji leżącej.

3. Łóżeczko / kołyska / kosz Mojżesza - kolejny niezbędny element wyprawki dla niemowlaka. Do wyboru mamy wiele rodzajów łóżeczek, zwykle są one dostępne w dwóch wymiarach: 120x60 oraz 140x70. Łóżeczka mogą być wykonane z drewna lub płyty, modne są modele dostawne do łóżka sypialnianego rodziców. Wiele osób decyduje się na zakup łóżeczka 2w1, które można przerobić na tapczanik, gdy dziecko dorośnie. Można nabyć łóżeczko z szufladą czy z komodą. Warto rozważyć też zakup kołyski czy kosza Mojżesza, jako dodatku do łóżeczka lub w jego zastępstwie, a także dodatków do łóżeczka, w tym moskitiery, baldachimu czy falbanki dekorującej materac.
Uwaga, jeśli kupujemy łóżeczko bez szafki czy komody, rozważmy zakup dodatkowego mebla na rzeczy dziecka lub odpowiednio wcześniej przygotujmy miejsce na nie w naszych szafkach.

4. Pościele i koce - niezbędnym elementem wyprawki są pościele, poszewki oraz kocyki dla naszego maluszka.

  • Pościel - na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pościeli dla dzieci. Możemy zdecydować się na pościel puchową, wypełnioną kulką silikonową, modele bambusowe oraz pościele kukurydziane: nieco droższe ale lekkie, antyalergiczne i wygodne w użytkowaniu.
  • Komplet poszewek - kolejny niezbędny element wyprawki to komplet poszewek, dostosowany rozmiarem do wybranej pościeli. Najlepiej zakupić 2 modele poszewek na zmianę.
  • Prześcieradło - do poszewek należy dobrać prześcieradło, najlepsze są modele z gumką. Prześcieradło może być bawełniane lub frotte. Najlepiej zaopatrzyć się w 2-3 prześcieradełka.
  • Ochraniacz na łóżeczko - wielu rodziców dobiera do łóżeczka także specjalne ochraniacze, które chronią maleństwo oraz dodają uroku całej aranżacji. Ochraniacz montowany jest na szczebelkach za pomocą specjalnych troczków, można go z łatwości wyprać wraz z pościelą. Ochraniacze dostępne są w wielu modelach i wzorach.
  • Kocyki - nie można zapomnieć również o kocykach. Dziecku przyda się kilak rodzajów kocyków: cieńszy do przykrycia w czasie drzemki oraz okrycia maluszka w nosidełku w samochodzie, większy z kolei do wózka i na większe chłody. Dzieciom urodzonym w cieplejszych porach roku lepiej kupić 2 cieńsze kocyki i jeden grubszy, maluchom jesiennym i zimowym: więcej grubszych kocyków, np. z polaru. Inwestujmy w dobre jakościowo kocyki, aby dziecko nie marzło i nie przegrzewało się pod nimi.

Warto zastanowić się także nad zakupem rożka - to wygodna alternatywa dla koca, pozwala na zawinięcie maluszka w pierwszych dniach po porodzie, może posłużyć również np. jako zamiennik becika w czasie chrztu, a później: jako mata czy kocyk do zabawy.

5. Ubranka - kupowanie ubranek jest chyba jedną z przyjemniejszych części kompletowania wyprawki dla dziecka. Co warto zakupić? Pozycji jest sporo.

  • Kaftaniki - zapinane kopertowo lub wiązane bluzeczki dla noworodków, idealne w pierwszych dniach życia, nie urażają delikatnego pępka dziecka, łatwo się je ubiera. Najlepiej inwestować w białe, niebarwione kaftaniki, pozbawione aplikacji i nadruków. Na początek wystarczyć powinno do 5 par kaftaników.
  • Śpioszki - w komplecie z kaftanikami tworzą idealny zestaw na pierwsze dni życia maluszka. Najlepiej inwestować w śpioszki rozpinane w kroku: ułatwiają zmianę pieluszki. Warto zakupić do 5 par śpioszków.
  • Pajacyki - idealne jako piżamki, można zakupić 2-3 pary pajacyków rozpinanych na całej długości. Na zimę lepsze będą cieplejsze, np. welurowe.
  • Body - wygodny element garderoby maluszka. Warto zakupić body w kilku rozmiarach, zwykle do 5 w rozmiarze 56 oraz tyle samo w rozmiarze 62, ewentualnie 68. Latem zakupmy mniej więcej po tyle samo body z krótkim i długim rękawkiem, jesienią i zimą stawiajmy raczej na długo rękawek.
  • Półśpiochy, spodenki - w garderobie noworodka i niemowlaka nie może zabraknąć spodenek i półśpioszków (spodenki ze stópkami). Warto zakupić do 10 par dolnych części garderoby w najmniejszych rozmiarach.
  • Skarpetki - skarpetek nigdy dość, najlepiej zakupić około 10-12 par skarpetek cieńszych i grubszych, zależnie od pory roku. Zrezygnujmy z rajstopek, zwłaszcza na początku, gdy kikut pępowinowy jest w fazie gojenia. Można za to zainwestować w wygodne buciki-niechodki.
  • Czapeczki - warto zakupić także kilka czapeczek, zarówno wiązanych jak i typowych smerfetek. Na początek przyda się około 5 czapeczek w najmniejszych rozmiarach.
  • Sweterki, bluzy - maluchowi przyda się także kilka rozpinanych sweterków i bluz (2-3 sztuki w rozmiarze 56 oraz 62), zrezygnujmy z modeli z kapturami, są niewygodne dla maluchów. Sweterki mogą być zapinane na guziczki, bluzy na zamki błyskawiczne.
  • Rękawiczki-niedrapki - na początek przydadzą się 1-2 pary, maluszek ma ostre paznokietki, którymi mógłby podrapać się np. po buzi.
  • Kombinezon dla dziecka urodzonego w chłodniejszych miesiącach - maluszki urodzone w chłodniejszych porach roku powinny być także zaopatrzone w kombinezony. Kombinezon może być nieco większy, aby móc ubrać dziecko pod nim w odpowiednią ilość cieńszych ubranek, np. body i spodenki.

Pamiętajmy, że mały człowiek odczuwa zmiany temperatury podobnie, jak my: gdy nam jest ciepło: dziecku też i odwrotnie gdy my wychodzimy na dwóch w letniej sukience, nie ubierajmy dziecku sweterka i nie okrywajmy go grubym kocem.

6. Kosmetyki i akcesoria do kąpieli i pielęgnacji

  • Płyn do mycia - wybierajmy łagodne, delikatne płyny do mycia dla niemowląt, możemy zakupić produkt 2w1 z szamponem, który pozwoli nam umyć maluszka za pomocą jednego kosmetyku. Pamiętajmy, by nie namydlać płynem dziecka, a jedynie dodać go do wody i taką wodą delikatnie opłukać dziecko.
  • Oliwka lub balsam do ciała - po kąpieli przychodzi czas na balsam lub masaż oliwką: skóra maluszka potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, ma tendencję do przesuszania się.
  • Krem na odparzenia - kosmetyku nie trzeba używać po każdej zmianie pieluszki ale jedynie, gdy pojawią się oznaki odparzenia, w tym zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Jak zakupić dobry krem na odparzenia? Doskonałym rozwiązaniem jest wypróbowanie go na sobie, np. przyszła mama może na próbę posmarować nim nogi po depilacji, a tata: twarz po goleniu. Brak nieprzyjemnych odczuć może być oznaką, że wybraliśmy dobry krem dla naszego dziecka.
  • Ręczniczki, okrycia kąpielowe - warto zakupić 2 okrycia kąpielowe dla dziecka, zwracajmy uwagę, by były to dobre gatunkowo ręczniki, delikatne dla skóry maluszka.
  • Wanienka - możemy zakupić wanienkę ze stelażem czy wbudowanym termometrem, najważniejsze by była wygodna w użytkowaniu i stabilna. Pamiętajmy, że temperatura pomieszczenia, w którym kąpane jest dziecko powinna wynosić 24-26 stopni, temperatura wody nawet o 10 więcej.
  • Płatki kosmetyczne, gaza, waciki, ręczniki jednorazowe - przydadzą się do przemywania dziecka po zmianie pieluszki ale i do osuszania kikuta pępowinowego.
  • Zestaw do pielęgnacji paznokci - niezbędny element wyprawki, zwykle w jego skład wchodzą specjalne nożyczki, cążki oraz delikatny pilniczek.
  • Szczotka do włosów - zakupmy także szczotkę do włosów z delikatnym włosiem oraz grzebyczek do pielęgnacji główki i pierwszych włosków dziecka.
  • Gruszka, aspirator do noska, woda morska - proste ale ważne elementy wyprawki dla dziecka, przydadzą się, gdy maluszek będzie cierpiał z powodu zatkanego noska.
  • Apteczka - maluszkowi nie podaje się wielu leków, warto jednak zakupić wcześniej czopki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Bardzo istotnym elementem wyprawki dla dziecka są również specjalne środki do prania dziecięcych ubranek, pościeli, ręczniczków i innych artykułów tekstylnych przed pierwszym użyciem. Warto zastosować także płyny zmiękczające tkaniny. Aby pranie było lepiej wypłukane, ustaw program pralki na dodatkowe płukanie.

7. Artykuły i akcesoria do przewijania

  • Pieluszki jednorazowe - zakup odpowiedniej ilości jednorazowych pieluszek do niezbędny element wyprawki dla każdego noworodka. Dla maluszka, który dopiero ma pojawić się na świecie, najodpowiedniejsze będą pieluszki w rozmiarze 0 lub 1, ewentualnie 2, jeśli przewidujemy, że urodzi się duże dziecko (powyżej 4 kg). Najlepiej, gdyby pieluszki miały wycięcie na pępek. Pieluszki warto zakupić w postaci mniejszej paczki do szpitala (konieczny element wyprawki do szpitala) jak i większej: na pierwsze dni z dzieckiem w domu. Jeśli pieluszki okażą się odpowiednie, np. nie będą powodowały uczuleń, możemy zakupić kolejne opakowania.
  • Przewijak, mata do przewijana - warto zakupić przewijak dla dziecka, który zamontujemy na łóżeczku lub dodatkowym regaliku oraz zaopatrzyć się w wygodną matę do przewijania, którą zabierzemy w podróż. Zamiast maty możemy wykorzystać oczywiście pieluszkę flanelową czy mały kocyk.
  • Chusteczki nawilżane lub miseczka z wodą i waciki do przemywania po zmianie pieluszki. W domu najlepiej sprawdzi się miseczka z przegotowaną, letnią wodą oraz gaziki, w szpitalu i podróży możemy sięgnąć po nawilżane chusteczki. Zwracajmy jednak uwagę na ich skład: w wielu z nich znajdują się konserwanty oraz dodatki zapachowe, które mogą powodować uczulenia.

8. Pieluszki wielorazowe

Mimo iż nie używa się już pieluszek tetrowych do przewijania maluszka, warto zakupić kilka sztuk w celach pielęgnacyjnych. Poza tetrą, sprzedawcy oferują pieluszki flanelowe, delikatne pieluszki muślinowe oraz miękkie i miłe w dotyku pieluszki bambusowe. Pieluszka wielorazowa może posłużyć jako ściereczka, gdy bierzemy malca do odbicia po jedzeniu, może służyć jako otulacz, kocyk, ręczniczek czy zastępczy śliniaczek.

9. Akcesoria do karmienia

  • Butelki - na początek warto zakupić mniejszą (np. 60ml) i większą butelkę (120ml) ze smoczkami z regulowanym przepływem. Musimy dokupić też szczotkę do mycia butelek. Butelki przed pierwszym użyciem należy wyparzyć. Dobrym pomysłem jest dokupienie mleka modyfikowanego o najprostszym składzie: jeśli nie okaże się odpowiednie, można sięgnąć po mleko specjalistyczne, np. na kolkę.
  • Smoczki - na początek wystarczą 2 smoczki silikonowe, należy je bezwzględnie wyparzyć przed użyciem.
  • Śliniaczki - dla noworodka, który nie je jeszcze nic poza mlekiem, warto kupić 1-2 śliniaczki lub wykorzystywać w tym celu pieluszki wielorazowe.

10. Zabawki - na początek wystarczy karuzela do łóżeczka oraz grzechotka, po miesiącu czy dwóch można zainteresować dziecko matą edukacyjną.

Ciekawe dodatki, czyli co jeszcze można zakupić dla maluszka?

  • Leżaczek-bujaczek, huśtawka hybrydowa - ciekawy dodatek i miejsce, gdzie dziecko może bawić się i drzemać. Warto go ustawić np. w kuchni, by mieć dziecko "na oku", gdy np. robimy obiad.
  • Lampka z projektorem - dodatkowe oświetlenie oraz dekoracja, wiele lampek posiada funkcję projektora: wyświetla delikatne obrazy oraz wytwarza melodie, które usypiają nasze maleństwo.
  • Elektroniczna niania - wygodny dodatek, który pozwala nam dowiedzieć się, co robi maluch (np. czy jeszcze śpi), gdy nie ma nas w jego pokoju.
  • Monitor oddechu - niezbędne jest odpowiednie ustawienie tego urządzenia, gdyż niewłaściwe może spowodować fałszywy brak odczytu i niepotrzebny stres u młodych rodziców.
  • Nosidło, chusta - wygodna alternatywa dla noszenia na rękach, można mieć dziecko przy sobie oraz np. przygotować obiad.

Ilość pozycji Was przeraża? Spokojnie, ciąża trwa aż 9 miesięcy, kompletowanie wyprawki rozłóżcie sobie w czasie, np. zacznijcie kupować już w połowie ciąży, a z pewnością zdążycie nabyć wszystko, co niezbędne.