Zadowolenie. Czy jesteś osobą zadowoloną?

ZadowolenieJesteś osobą, która odczuwa ogólne zadowolenie z tego, co robi, gdzie jest, z kim ma okazję współpracować oraz przebywać? Jeśli tak, to świetnie. Nie ma nic lepszego niż zalezienie własnego miejsca w życiu. Jeśli zaś nie to najwyższa pora to przemyśleć i zmienić.

Rozmawianie o zadowoleniu jest drażliwym tematem dla ludzi, poważnie. Zapytaj kogokolwiek na ulicy czy jest zadowolony z pracy, z życia, z tego, co robi itp. Prawda jest taka, że może jedna osoba na sto powie, że jest zadowolona, reszta zaś wymieni Ci setki powodów, dla których nie jest. Z jednej strony nie można się nie zgodzić z argumentami przytaczanymi przez ludzi wyjaśniającymi, dlaczego nie są zadowoleni. Z drugiej zaś nasuwa się pytanie, czy robią jednak coś, żeby to zmienić? Założyć się można, że Ty po usłyszeniu od kogoś tych wszystkich powodów, dla których ktoś nie jest zadowolony, kiedy zadasz mu magiczne pytanie: "co w takim razie robisz, żeby to zmienić i czy w ogóle coś robisz w tym kierunku”, nastanie zapewne cisza bądź po prostu taka osoba się zatnie albo odpowie: "nic nie da się zmienić".

W takim przypadku można czarno na białym zobaczyć, na czym skupiają się ludzie, kiedy myślą o tym. Zobacz ich rezultaty, jakie osiągają w życiu. To najlepszy dowód. Potrafią podać sto powodów, dla których nie są zadowoleni i ani jednego, dla którego są, nie mówiąc już o tym, czy robią coś w kierunku zmiany tego stanu rzeczy. Nawyki i przekonania - niestety te negatywne - nabyte przez lata dają o sobie znać.

Zadowolenie można osiągnąć w bardzo łatwy sposób

Nie da się - ktoś powie. A właśnie, że się da. Trzeba tylko nieco przestawić własny tryb myślenia. Kiedy coś Ci nie pasuje, wprawia Cię to w uczucie niezadowolenia niż w nadmiar szczęścia. Tak więc, zamiast pogłębiać ten stan i szukać kolejnych powodów potwierdzających Twoją teorię na temat tego, dlaczego szczęście nie gości w Twoim życiu zacznij myśleć nad tym, co może sprawić, żebyś był jednak zadowolony. Co musi się stać, abyś odczuwał taki stan. Widzisz, ten sam czas, który poświęcasz na wynajdywanie kolejnych powodów odpowiedzialnych za Twoje niezadowolenie - czyli pogłębiając frustrację i nieszczęście - poświęć na znalezienie powodów, które przyczynią się do stworzenia warunków, w których będziesz odczuwał zadowolenie. Kiedy to znajdziesz i określisz, to już sama decyzja o zmianie takiego stanu rzeczy i zrobienie nawet małego kroku będzie pierwszą oznaką zadowolenia. Będzie tzw. punktem zwrotnym. Kiedy zaczniesz, inaczej ukierunkujesz swoją uwagę z jednej strony na drugą, na której widnieje napis „zadowolenie”. Ta druga zacznie nabierać ciężaru i w końcu weźmie górę nad tą pierwszą, przeważając ją. Tak naprawdę masz wolną rękę i tylko od Ciebie zależy czy zechcesz coś zmienić, czy nie. Ludzie wyrobili sobie przez wszystkie lata, często i nieświadomie, brzydkie nawyki bycia wiecznie z czegoś niezadowolonymi. Jednak to tylko nawyki i niewłaściwe przekonania, które można zmienić na bardziej właściwe i pożyteczne.

Znajdź powody, dla których będziesz odczuwać zadowolenie

Nie daj się wkręcić w ogólny schemat, z którym każdy z nas ma do czynienia praktycznie codziennie. Chodzi oczywiście o narzekanie i szukanie wręcz powodów do bycia nieszczęśliwym praktykowane przez tak wielu ludzi. Ci, którzy nie szukają w ogóle żadnych rozwiązań, uwielbiają też ponarzekać, jak i być niezadowolonymi oraz próbują to przerzucać na innych. To choroba. To nie jest zdrowe, ponieważ nie uczy to niczego konstruktywnego. Nie uczy znajdowania powodów do zadowolenia i szukania rozwiązań. Niewłaściwe nawyki i przekonania stale się powielają, a to niezdrowe.

Odczuwaj zadowolenie najczęściej, jak tylko potrafisz. Znajduj ku temu powody. Nie jest to nic złego ani niewłaściwego, bo jako takie jawi się tylko ludziom niezadowolonym, którzy określą to mianem szaleństwa, wariactwa, wygłupu i będą patrzeć na Ciebie spode łba. Ty patrz prosto i śmiało przed siebie oraz uśmiechaj się, albowiem to wyraz zadowolenia i pewności siebie. Spode łba patrzą tylko ludzie nieszczęśliwi - i niech patrzą. Ciebie to nie obchodzi. Ty wyrobiłeś w sobie inne nawyki. Takie, które zawsze skierują Cię ku byciu osobą zadowoloną.